Sorting by

×
Bilimsel GelişmeÜtopyaUzay-Zaman

NASA’nın Mars’taki Aracı Curiosity İlk Kez Organik Molekül Buldu

nasa

Mars’taki Curiosity(Merak) gezgini ilk kez organik molekül tespiti yaptı. SAM (Mars’ta Numune Analizi) cihazı tarafından yapılan tespit, dünya dışı hayatın temel taşlarını oluşturan karbon,hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan organik moleküllerin oluşumuna işaret ediyor. Buna rağmen , organik moleküller kimyasal reaksiyonlarla oluşturulabildiğinden Mars’ta hayat olabileceğine ilişkin yeterli bir kanıt sayılmıyor. Biyolojik olmayan bu örnekler , eskiden Mars’ta var olduğu düşünülen sudaki reaksiyonlar sonucu oluşabilecek organik materyaller sıcak kaynak sularıyla taşınmış olabilir ya da asteroitler veya kuyruklu yıldızlar fragmanlarından gelmiş olabilir.

Günümüzde Mars ‘ta yaşama uygun olmasa da milyarlarca yıl önceki Mars’taki  iklim hayatı destekleyebilir. 2012 Ağustos’unda Merak Mars’a indiğinde kayaçları ve atmosferi incelemeye başladı .

Gale Krateri’nde Sheepbed kiltaşı delinerek alınan numunede organik moleküller bulundu. Bilim adamları bu kraterin milyarlarca yıl önce göl olduğunu ve kiltaşı gibi taşların gölün sedimentlerinde oluştuğunu düşünüyor. Bu kiltaşında % 20’lik smektit kil var. Curiosity’nin aynı taşta yaptığı önceki analizinde, bu çevrede hayat için gerekli su ve kimyasal elementlerin bulunabileceği belirtilmiş.

“Dünya’da hayatın 3,8 milyar yıl önce başladığını ve aynı koşulların geçmişte Mars’ta olabileceğini düşünüyoruz. Sıvı halde su, ılık bir çevre ve organik maddeler,” diyor NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Caroline Freissinet.

Bulunan organik moleküller ise klorobenzen,dikloroethan,dikloropropan ve diklorobütan benzeri klor içeren moleküller. En çok bulunan ise milyarda 150 ila 300 (ppb) konsantrasyona sahip klorobenzen.Dünya’da klorobenzen doğada bulunmuyor.  Normalde böcek öldürücü(DDT) pestisitlerde , herbisitler, yapışkanlar, boyalar ve lastiklerde kullanılıyor. Dikloropropan boya çıkarıcılar, selülozik vernikler mobilya kaplama çıkarıcılar gibi endüstriyel solventlerde kullanılıyor ve kanserojen.

curiosity cihazları
Curiosity ‘de bulunan analiz cihazları

Kiltaşında klor içeren bu organik moleküllerin olması muhtemel gözükse de ekip bunun taştaki öncül organik moleküllerin SAM cihazında ısıtılmasıyla oluşmuş olabileceğini de düşünüyorlar.

Daha öncesinde 1976’da Mars’a inen Viking aracının yaptığı GC-MS(Gaz Kromatografi Kütle Spektrometresi) toprak analiziyle iki klorlu basit bir hidrokarbon tespit etmişti. Viking uzay aracı Mars’ta klorometan ve diklorometan keşfetmişti. Fakat SAM aracı ancak 22 ppb klorobenzen üretebileceğinden bu kiltaşlarında organik molekül bulunması mümkün. Bilim insanları SAM cihazının bu molekülleri üretmediğini gerçekten Mars’ta bu moleküllerin bulunduğundan emin.

Kaynak : NASA 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu