Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiElektronikKimyaMühendislikÜtopyaUzay-ZamanVideobilimYeni İcatlar

Dünya Dışı Yaşamı Belirlemek İçin Ultra Hassas Nano Sensör Yapıldı

nanomekanik

Genelde dünya dışı yaşamı ararken, bir takım kimyasal testler yapılsa da, bunlar bazen biyolojik açıdan anlamsız olabilir. Diğer taraftan hayatın izlerini ararken hareket sensörü kullanmak belki kimyasal analiz olmadan tespite imkan sağlayabilir. ’den  (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne) bilim insanları çok hassas ve basit bir şekilde mevcut teknolojiye adapte edilebilen bir sensör geliştirdi. Bu sistem sayesinde bakteriler, mayalar ve hatta kanser hücreleri tespit edilebilecek. Ayrıca bu sayede hızlı uyuşturucu testleri hatta dünya dışı yaşamlar tespit edilebilecek. Araştırma PNAS’da( Proceedings of the National Academy of Sciences ) yayınlandı.

EPFL’den Giovanni Dietler, Sandor Kasas ve Giovanni Longo hareket tespit edebilecek nano boyutta bir manivela geliştirdi. Bu manivela aynı bir kiriş gibi çalışarak diğer ucunda yükü taşıyor. 500 bakteriye kadar kaldırabiliyor.

Fikir günümüzde kullanılan atomik kuvvet mikroskopunun teknolojisinden yola çıkılarak üretildi. Bu güçlü mikroskop kiriş kullanarak yüzeydeki atomların resimlerini çekebiliyor. İşte manivelanın ucu aynı bir plağın iğnesi gibi çalışarak yüzeydeki hareketleri lazerle okuyarak görüntü üretiyor. Dietler ve Kasas’ın geliştirdiği hareket sensöründe benzer şekilde fakat, numune manivelaya tutturuluyor. Örneği bakteri manivelaya takıldığında eğer canlıysa hareket ediyor ve böylece kaçınılmaz olarak hareket oluyor. İşte bu kadar küçük bir hareket okuma lazeri ve duyarlı bir manivelayla hissederek okunuyor.

EPFL ‘den bilim insanları bu eşsiz sistem sayesinde bakteri, küf insan ve fare hücrelerini ayırmayı başardı.  Hatta yakınlardaki Sorge nehrinden numune alınarak toprak analiz edildi. Her testte yaşayan hücrelerden gelen sinyalleri tespit etmeyi başardılar. Sonrasında ilaç kullanarak canlıları öldürdüklerinde hareket sinyalleri durdu.

“Bu sistemin yararı kimyadan tümüyle yalıtılmış olması.Böylece uyuşturucu kontrolü ve hatta dünya dışı yaşam arayışında kullanılabilir,” diyor Dietler. Bu sayede Titan uydusunun göllerindeki metanda yaşam arayışı olabilir. Ya da daha fazla manivela bakteri veya kanser hücreleriyle kaplanarak farklı ilaçlar test edilebilir. Eğer ilaç hücrelere karşı etkili olursa hareket sinyallerini azalacağından etkinlik anlaşılabilir. Araştırmacılar ESA ve NASA’yı arayarak ilgilenip ilgilenmediklerini soruyorlar.

More information: Kasas S, Simone Ruggeri FS, Benadiba C, Maillard C, Stupar P, Tournuc H, Dietler G, Longo G. Detecting nanoscale vibrations as signature of life. PNAS 29 December 2014. DOI: 10.1073/pnas.1415348112
Kaynak : http://phys.org/news/2014-12-extraterrestrial-life-mechanical-nanosensors.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu