MühendislikVideobilimYeni İcatlar

20 Saniyede Ağaç Kesip Doğrayabilen Kesim Makinesi Yapıldı

Ağaç kesmek ilk bakışta erkek işi gibi gelebilir, çünkü fiziksel güç gerektirir. Fakat 8 tekerlekli Ponsse’s Ergo 8w , 26,5 inçlik tekerleri ve 12 metre uzunluğuyla ve 1150newton tork ve 286 beygirlik Mercedes motoruyla sizin yerinize ağaçları otomatik kesebilir. Ayrıca bunu yapmak için 60 beygir gücünde bir testere kullanıyor ki, bu testere gerçekten bir mühendislik harikası.

60 beygirlik bu hidrolik kol o kadar iyi çalışıyor ki, ağacı kestikten sonra 44 cm ‘lik kütüklere bölebiliyor ve size sadece odunları yüklemek kalıyor. Ağacı soyarak özdeş kütükler haline geliyor.

Makine 20 saniyede 18 metrelik bir ağacı kütüklere bölebiliyor.

Ayrıca sisteme bağlı yazılım sayesinde kütüklerin doğru kesilip kesilmediği, akıllı telefon ya da tabletten kontrol edilebiliyor. Böylece kütük uzunluğu ve göreve yönetimi yapılabiliyor.

Bu teknoloji sayesinde kütükler hızla kesilerek, zamandan tasarruf edilebilir. Tabi yine de yurt dışında kesilen bu ormanlık alanların yenilenebilir alanlar olduğunu belirtmekte fayda var. Kontrollü kesimler yenilenebilir alanlar sayesinde  yenilenebilir ormanlar mümkün olacak.

tomruk makinesi

Kaynak : http://www.gizmag.com/ponsse-timber-harvesters/39761/?li_source=LI&li_medium=default-widget

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: 20 Saniyede Ağaç Kesip Doğrayabilen Kesim Makinesi Yapıldı - Vayb.me
  2. Geri bildirim: Hızlı ağaç kesim makinesi nedir | mekanikinovasyon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.