Sorting by

×
Bilimsel GelişmeDeneyselElektronikFizikKimyaMakalelerMetalurjiMühendislikYeni İcatlar

Bu Minyatür Mıknatıs 45,5 Tesla Gücüyle Rekor Kırdı

Florida State Üniversitesi Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı’ndan bilim insanları, sadece ufak bir rulo büyüklüğünde bir mıknatısla 45,5 Tesla güç üreterek, dünyanın en güçlü manyetik alanını oluşturduklarını iddia ediyor.

MagLab mühendisi Seungyong Hahn tarafından üretilen bu elektro mıknatıs 45,5 T manyetik alan üreterek bir rekora imza attı. Normalde hastanelerde kullanılan dev MR(emar) cihazlarının bile 1-3 Tesla gücünde olduğunu düşünürseniz, bu değerin ne kadar büyük olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir bardağa sığabilecek kadar küçük olan bu mıknatıs sadece 390 g ağırlığında ve birkaç metal banttan oluşuyor. Daha önceki hibrit mıknatısta niobiyum tabanlı alaşım kullanılarak 45 T manyetik alan üretilmişti.

Nature dergisinde yayınlanan, Hahn ve ekibinin yürüttüğü araştırmada; bu denli güçlü bir manyetik alan ulaşmak için yeni bir iletken ve manyetik tasarım kullanılıyor. REBCO adı verilen yeni malzemede nadir toprak metallerinden baryum ile bakır oksit birleştirilmiş. Böylece daha önce rekor kırmak için kullanılan süperiletkenlerin iki katına yakın akım taşınıyor. Bu da daha güçlü elektromanyetik alan yaratıyor.

Ayrıca ekip yalıtım yapmadığından bobin sarımları birbirini kolayca etkileyerek etkili bir şekilde herhangi bir engeli aşabiliyor. Normalde önceki süper iletken mıknatıslarda biraz ısınma olduğunda, direnç arttığından hemen sönümleme oluyordu.

Mıknatısta Devrim

Ekip bu teknolojiden oldukça umutlu.

“Aslında mıknatısların bu şekilde küçültülebilmesi, silisyum elektronikler için yarattığı potansiyele benziyor. Bu yaratıcı teknoloji sayesinde parçacık dedektörleri,nükleer füzyon reaktörlerinde ve tıbbi cihazlarda küçük mıknatıslar kullanılabilir” diyor Maglab direktörü Greg Boebinger.

Kaynaklar:

https://www.sciencealert.com/a-superconducting-magnet-has-just-broken-a-record-for-strongest-magnetic-field?

https://futurism.com/the-byte/magnet-worlds-strongest-magnetic-field

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu