VideobilimYeni İcatlar

VertiGo Duvarları Algılayıp Duvarda Gidebiliyor

vertigo-2

Uçan dronelar, duvar tırmanan drone’lar görsek de, bu aletlerin hiçbiri VertiGo gibi değil. Çünkü VertiGo hem bir araba gibi yerde gidebiliyor ya da duvara tırmanabiliyor. Hatta pürüzlü ve düzgün olmayan duvarlarda bile gidebiliyor.

Disney Research Zurich ve ETH Zurich araştırma enstitüsü tarafından geliştirilen bu drone bağımsız yönlendirilebilen pervanelere ve 3D yazıcıyla yazılmış tekerlere sahip. Ayrıca karbon fiber yapıya sahip olan Vertigo hem hafif , hem de kolay yönlendirilebiliyor.

Yatay giderken arka pervane dikey hale gelerek makineyi ileri götürecek itişi sağlıyor. Duvara çıkarken ise önce pervane yukarı doğru arabayı çıkarıyor. Sonrasında arka pervane itişe devam ederek duvara çıkmayı sağlıyor.

Duvara çıktıktan sonra, aynı düz yolda gider gibi her türlü yüzeyde hareket edebiliyor.  Diğer duvarda ilerleyen diğer robotlar gibi emerek ilerlemediğinden, düzgün bir yüzeyde gitmesine gerek yok. Pervaneler duvara doğru iterek aracın duvarda kalmasını sağlıyor.

Üzerinde IMU(eylemsizlik ölçüm ünitesi) ve iki infrared uzaklık sensörü sayesinde robot yatay yada dikey konuma geldiğini anlıyor. Böylece kullanıcı pervaneleri ayarlamak zorunda kalmıyor. Videoda izleyebilirsiniz.

Kaynak: Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu