Sorting by

×
İlginç BilimMekatronikPsikolojiTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Düşünce Gücüyle İnternetten Yönetilen Robotlar Engelli İnsanlar İçin Hareket Kabiliyeti Sağlıyor

EPFL'de uzaktan düşünce gücüyle yönetilen robotlar-Gerçek Bilim
EPFL’de uzaktan düşünce gücüyle yönetilen robotlar-Gerçek Bilim

Felç veya engelli olan insanlar için hareket kabiliyetinin sınırlı olduğunu düşünen bilim insanları düşünce gücüyle yönetilen robotlar geliştirdi. Defitech Vakfı Beyin-Makine Arayüzü Bölümü’nden Prof.  José del R. Millán liderliğinde araştırmacılardan oluşan bir ekip, beyin gücüyle uzaktan kontrol edilebilen bir robot yaparak bağımsızlık hissini yeni yaratma izlenimini üretti. Farklı ülkelerden insanlar tarafından test edilen yöntem hem insan , hem de teknik anlamda muhteşem sonuçlar verdi.

19 kişide Test Edildi, Başarı Oranı % 100

İtalya, Almanya ve İsviçre’den  9 engelli ve 10 sağlıklı insanın yer alan görevde kişiler robotu düşünceleriyle hareket ettirdiler. Sübjelere elektrotlu başlıklar yerleştirilerek, beyin sinyalleri işlendi. Sonrasında ise robotu nasıl hareket ettirecekleri öğretilerek, Ecole polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL)  enstitüsündeki laboratuardaki robotu hareket ettirdi. Bu esnada kullanıcıların yüzleri robotun ekranında göründü. Bu esnada robotun etrafındaki insanlarla etkileşim kuruldu. “Bütün engelli sübjeler, 10  günlük bir eğitimle robotu beyin gücüyle kontrol etmeyi başardı,” diyor Prof. Milan.

İnsan ve Makine Arasında Paylaşılan Kontrol

Beyin-makine arayüzünün geliştirildiği bu araştırmada araştırmacılar daha da ileri gitti. Robot engellere çarpmaktan söylenmese de kaçabiliyor. Eğer kullanıcı yorulursa, mola verebilir. Eğer daha fazla belirti olmazsa, robot yol sonuna kadar ilerliyor. Bu bakımdan robotun insan ve bilgisayar arasında paylaşılan kontrol sayesinde , pilota dolaşırken dinlenme olanağı sunuyor.

Sağlıklı ve Engelli Sübjeler Arasında Fark Yok

Testin sonunda, sağlıklı ve engelli insanlar arasında kontrol farkı olmadığı görüldü. Ayrıca testin ikinci kısmında engelli insanların eşsiz bir şekilde düşüncelerini kullanarak, sistemin efektifliğini kanıtladılar.

Bu teknolojinin Avrupa projesi olarak 2008’de başladığı ve olumlu sonuçlar alındığı belirtiliyor. Yine de teknolojinin günlük hayata girmesi için , sigorta şirketlerinin bu gibi teknolojileri finanse etmeleri gerekecek.

Kaynak :  http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150623103611.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu