Sorting by

×
BilgisayarElektronikYeni İcatlar

Radarlı Bomba Dedektörü Canlı Bombaları Uzaktan Tespit Edebiliyor

bomba dedektörü uzak

Her ne kadar güvenlik arttırılsa da ya da metal dedektörler kullanılsa da intihar bombacıları toplum için büyük bir tehdit oluşturuyor ki, ülkemizde daha iki gün önce büyük bir trajedi yaşadık.  Bir girişimci tarafından geliştirilen dedektör intihar yeleklerinde ve patlayıcılarında bulunan şarapnelleri tespit edebiliyor.

CBD-100 bir kutu büyüklüğünde portatif bir cihaz ve metal dedektörlerin saptayamadığı güvenlik boşlukları onarılabilir. Bir üç ayağa monte edilen cihaz 5,9 kg ağırlığında, bir yayılma spektrumu kullanarak, insanlara devamlı radar dalgaları yollayarak, polarize sinyallerin değerlendirerek, bir kişinin tehdit olup olmadığını tespit edebiliyor. Bu işlem sadece 1,3 saniye alıyor ve 2,7 metreye kadar uzaktan yapılabiliyor.

“Eğer kişi tehdit unsuru değilse dönen sinyal yayılan sinyalle aynı polaritede oluyor. Tehdit sinyalin polarizasyonunu döndürerek, geriye farklı dönmesine neden oluyor,” diyor R3 Teknolojileri ve işbirliğinden Sandia ve Los Alamos şirketin cihazı geliştiren bilim insanlarından Robby Roberson.

Geliştiricilere göre bu teknoloji CBD-100 metalik ve nonmetalik patlayıcıları seçerek, demir bilye, cam, tırnak, seramik ve taşları seçebiliyor. Mevcut formu hava alanları, elçilikler, hükümet binaları, sınır kontrolleri ve askeri üslerde kullanılabildiği gibi portatif olduğundan kamu olaylarında da kullanılabilir.

Şimdilik üretilen versiyonun sabit kalması gerekse de, ekip yazılım geliştirmesiyle hareketli olarak uzak mesafalerden insanları tarayabileceğini düşünüyor. Bu sistem sayesinde kalabalık yerlerde tehlikeli şahıslar, çevreye zarar vermeden seçilerek etkisiz hale getirilebilir.

Araştırmacılar hareketli radar dalgaları sayesinde 100 metreye kadar tehlikeli kişileri saptayabilmeyi amaçlıyor. Bu sayede tehlike uzaktan tespit edilerek, tehditleri yaklaşmadan durdurabilmeyi amaçlıyor.

Roberson CBD-100^ün menzili, hızı ve doğruluğunu geliştirerek önümüzdeki sen piyasaya sürmeyi hedefliyor. 50,000 dolara mal olacak dedektör için şimdiden Suudi Arabistan,Pakistan, Afganistan, Kuveyt ve Nijerya ilgileniyor.

Kaynak : Gizmag 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu