Sorting by

×
Teknoloji HaberYeni İcatlar

OFİSTE ŞEKERLEME YAPMAK İÇİN CALMSPACE UYKU KAPSÜLÜ

Ofiste şekerleme yapmak için, Haworth firması özel bir uyku kapsülü üretti. Yapılan farklı araştırmalarla, kısa süreliğine yapılan bir şekerlemenin bile uyanıklığı arttırdığını ve yapılan şekerlemelerin gençleştirici etkileri olduğunu ortaya koydu. 2 saatlik bir şekerleme uykunun bütün aşamalarını kapsadığından, oldukça yararlı fakat yine de yarım saat güç kazanma şekerlemesi yapmak hiç uyumamaktan daha iyidir herhalde. Tabi bu süre derin bir uykuya dalmak için yeterli değil ( tabi böyle olduğu takdirde oldukça kötü hissedeceksiniz) ama böylece yatağa gitmek için aradaki süre oldukça yeterince uzayacaktır. Herhangi bir şirkete,  şekerleme yapmak için tasarlanan  CalmSpace’ i aldırmak zor olsa da bu güzel oda çok amaçlı tasarlanmış.

CalmSpace, Marie-Virginie Berbet tarafından gerçekte France Telecom için prototip olarak tasarlansa da, şimdi Haworth tarafından bir ofis mobilyası olarak üretildi. Kendi kendine , tak-kullan olarak kullanılan uyku kapsülü optimize edilerek yorgun çalışanlara için mükemmel bir ortam yaratarak biraz olsun dış dünyadan uzaklaşmalarını sağlıyor. CalmSpace  uyku kapsülü geçenlerde Orgatec 2012 ticaret fuarında tanıtıldı.

Her CalmSpace kapsülünde ofis çalışana uzanabileceği bir şilte var. Işık ve ses kombinasyonları kullanarak, uyuma kolaylaştırılmış. Ayrıca zaman dolunca kullanıcıyı hafifçe uyandırıyor. Sekanslar 10-, 15- ve 20- dakikalık şekerlemelere bölünmüş. Turuncu ışık insanların uyumaları için tasarlanırken, mavi ışık ise insanların mümkün olduğu kadar doğal bir şekilde uyandırmak için hazırlanmış.

Böylece insanların ofiste masalarında ve koltuklarında uyuya kalmalarını engelleyerek, güç şekerlemeleriyle sağlıklı olacakları iddia ediliyor. Böylece stres azaltılacak, zihin gücü artarak üretim artacak. Günümüzde pek çok ileri görüşlü firma çalışanları için rahatlama ve mola  alanları tasarlarken, çok azı sadece çalışanlarına gerçekten biraz uyuyabilecekleri bir yer tahsis ediyorlar.

Artık bu tarz odalar yurt dışında pek çok yerde kullanılmakta. Belki bizim patronlarımızda bir gün insaflı olur ve bize böyle güzel bir şey sipariş eder.

Kaynak : http://www.gizmag.com/calmspace-office-sleep-capsule/24859/

Uyku Modu Turuncu
Uyku Modu Turuncu

 

Uyandırma Modu Mavi Işık
Uyandırma Modu Mavi Işık
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu