Sorting by

×
Alternatif EnerjiTeknoloji Haber

Gelecekte Mikro Yeldeğirmenleri Sayesinde Telefonunuzun Şarjı Bitmeyecek

Rüzgar türbinlerinden ya da yel değirmenlerinden elde edilen enerji temiz enerji kaynağıdır. Hiç bir emisyon üretmediğinden ve ham madde tüketmediğinden çevreyi kirletmez. İhtiyacınız olan sadece rüzgarlı bir yerdir. Teksas Üniversitesi Arlington’dan bir araştırmacı ve bir elektrik mühendisliği profesörü mikro rüzgar güllerinden (yel değirmeni) elektrik enerjisi ederek cep telefonlarını şarj etmenin innovasyoncu bir yolunu buldu. Telefonlara yerleştirilecek ufacık pervaneler sayesinde telefonunuz şarj edilecek.

Smitha Rao ve J.-C. Chiao’nun tasarladığı yel değirmeninin en geniş yeri sadece 1.8 mm, evet doğru duydunuz cm değil milimetre. Bu yel değirmenleri o kadar küçük ki, bir pirinç tanesine 10 tane yerleştirilebiliyor. Yani bir cep telefonuna yüzlerce yel değirmeni yerleştirilebilir. Telefonunuzu salladığınızda ya da rüzgara tuttuğunuzda elektrik üreterek cep telefonunun bataryasını doldurabilecek. Bu rüzgar gülleri çok küçük olduğundan hafif bir hareketle kolayca dönerek enerji elde edebilecek.

Rao’nun bu çalışması başlangıçta Tayvanlı WinMEMS Technologies Co. şirketinin  ilgisini çekti. Rao ve Chiao bu eşsiz tasarımlarını ve uygulamalarını şirketin eşsiz fabrikasyon teknikleri yani yarı iletken teknolojisiyle birleştirerek hayata geçirmeyi başardı.

Her mikro yeldeğirmeni nikel alaşımından üretilse de bu onların narin yapılarını değiştirmiyor. 2013 Eylül’ünde mikro yel değirmenleri güçlü yapay rüzgarlara karşı test edildi ve kırılmadan testi geçti. Yel değirmenlerinin zeki aerodinamik tasarımı ve dayanıklı nikel alaşımı sayesinde testlerden geçebildi.Videoda rüzgar testini görüyorsunuz.

Wafer teknolojisiyle aynı anda binlerce rüzgar gülü üretilebilir, böylece maliyet düşürülebilir.

Günün birinde şarjınız bittiğinde telefonu bir kaç dakika sallarsanız telefon yeniden şarj olacak ve sizde konuşmanıza veya oyununuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Teksas Üniversitesi Arlington ve WinMEMS üretim teknolojisinin bütün haklarını ellerinde tutuyor. 

Kaynak : http://www.geek.com/mobile/micro-windmills-may-one-day-charge-your-phone-battery-1581995/

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140115074336.htm

mikro yel değirmeni-rao-gerçek bilim

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu