Alternatif Enerjiİklim DeğişimiYeni İcatlar

Havayı Temizleyen Bisiklet Red Dot Tasarım Ödülü Aldı

hava temizleyen bisiklet

Herhalde herkes  bisiklet sürmenin, araba sürmekten daha çevreci bir çözüm olduğunu bilir. Zararlı egzoz dumanı yaymaktansa dumansız ve çevreci bir şekilde bisiklet sürmek Fransa, Hollanda gibi ülkelerde oldukça revaçta. Peki sürdüğünüz bisikletler bu egzoz dumanlarıyla veya zararlı gazlarla dolu havayı temizlese nasıl olurdu. İşte Bangkok tabalı Lightfog Creative and Design şirketinin tasarladığı hava temizleyen bisiklet Red Dot tasarım ödülünü aldı. Böylece hem bisikletinizle havayı kirletmiyorsunuz hem de havayı daha temiz hale getirebiliyorsunuz.

Şimdilik bir prototip olsa da, direksiyonun ortasına eklenen özel bir filtre havayı zararlı partiküllerden temizliyor. Gidon ise  sanki bir yaprak gibi çalışarak, güneş enerjisinden aldığı enerjiyle yakıt hücreli bir bataryayı şarj edecek. Böylece bisiklet her yere temiz oksijen yayarak hem havayı temizleyecek hem de havayı kirletmeyecek.

Hem trafik hem de hava kirliliği probleminin çözüleceğini düşünen tasarım direktörü Silawat Virakul bisiklete  böylece hava temizleme özelliği yüklenebileceğini belirtiyor. Belki de bisiklet paylaşım programı gibi bir programla,  havayı temizleyen bu bisikletler ulaşımı oldukça kolaylaştırabilir. Global ısınmanın gün be gün arttığı dünyamızda alternatif enerji yöntemlerine yönelmek ve havayı temizlemek oldukça önemli. Bisikletin yaygın olduğu Eskişehir gibi illerde temiz hava için potansiyel bir uygulama olabilir. Tabi büyük şehrin trafiğinden kurtulmak için çözüm gibi gözükse de Türkiye’ de yine trafik  canavarlarına çok dikkat etmek gerekecektir.

Kaynak : http://news.discovery.com/tech/gear-and-gadgets/this-bike-will-purify-the-air-131210.htm#mkcpgn=fbsci1

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu