Sorting by

×
Tıp ve SağlıkYeni İcatlar

Sakızla Kanser Teşhisi Yolda

Sakız nefesimizi tazelemenin yanı sıra artık hayat da kurtarabilir. Bir biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği sakız, kişinin kanser olup olmadığını belirleyebilecek. Bu sakız çiğnendiğinde kişinin tükürüğünde bulunan kimyasal maddeleri absorbluyor.(emiyor)

Çiğnendikten 15 dakika sonra sakız tükürükte,  bazı kanser türlerinin salgıladığı kimyasal maddelerin bulunup bulunmadığının tespitini yapabilecek.

ABD-Alabama merkezli Volatile Analysis şirketinden bilim adamları bugüne kadar pankreas, akciğer ve meme kanserinin teşhisini sağlayabilecek, her kanserin kendine has kimyasallar salgılaması nedeniyle farklı türlerde sakızlar geliştirmiş durumda.

Kan,İdrar,Biyopsi Örneği Almaya Son 

Bilim adamları, henüz test aşamasında olan sakızın tespitte başarılı olması halinde kanser teşhisi için kan, idrar ve biyopsi örneklerine ihtiyaç duyulmayacağını belirttiler.

Şirketin Başkanı ve CEOsu Katherine Bazemore sakıza yapışan maddeler belirleyerek doktorların hastanın hangi kansere yakalandığını da söyleyebileceğini açıkladı.

Teknik olarak sakızın tükürükteki uçucu adı verilen maddeleri topladığını belirten Bazemore, her hastalığın nefesle ortaya çıkan farklı kimyasallar barındırdığına da dikkati çekti.

Yakında 3 ya da 4 kanser ve hastalığın tespitini sağlayacak tek bir ürünün yakında üretileceğine dair umudunu da paylaşan Bazemore hastaların sakızı sevmesi için tat üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Halen test aşamasındaki sakızın tamamen işe yaradığını söylemek için erken olsa da bilim adamları, seneye ürünün doktor ve hastalara kolaylık sağlamasını umduklarını ayrıca verem gibi farklı hastalıkların teşhisinde de kullanılmasını umduklarını vurguladı.

http://www.dailymail.co.uk/health/article-4399234/Cancer-detecting-chewing-gum-replace-blood-tests.html

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Sakızla Kanser Teşhisi Yolda - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu