Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve ÇevreGenetikMakalelerTıp ve SağlıkÜtopya

Coronavirüs Yılan Kaynaklı Olabilir mi?

Çin’den başlayarak, tüm Dünya’ya yayılmaya başlayan yeni ölümcül korona virüsün ilk DNA çalışması Medical Virology dergisinde yayınlandı. Wuhan’da bir hayvan pazarında ortaya çıktığı öne sürülen virüs, daha sonra Japonya, Amerika ve en son Singapur’a sıçramıştı.Yapılan araştırma sonucu, virüsün Wuhan’daki hayvan pazarında satılan yılanlardan kaynaklanabileceği düşünülüyor.

En kötü virüs salgınlarında genelde hayvanlarda evrilerek  insanlara bulaşan virüsler rol oynar. Virüsler evrilerek gerekli genetik mutasyonları kazanır ve insanlara sıçrar.  

En son görülen SARS ve MERS salgınlarında, virüs önce yarasalarda evrilerek, diğer hayvanlara bulaşıyor ve en son da insanları enfekte ediyor. Virüsler SARS vakasında maskeli palmiye misk kedisinden insanlara geçiş yaparken, MERS vakasında develer yardımıyla insanlara bulaşmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2019-nCoV adı verilen virüsün kökeni Çin, Wuhan’daki hayvan pazarıydı. Bu deniz ürünleri pazarında yasadışı da olan pek çok egzotik hayvan satılıyor. Bu hayvanlara arasında kurt yavruları, tavus kuşları, oklu kirpi ve timsahlar gibi hayvanlar da var.

Çinli bilim insanlarının bu eşsiz virüs üzerinde yaptığı ilk genetik çalışma yayınlandı. Yeni araştırmaya göre 2019-nCoV virüsü yarasalar ve kökeni bilinmeyen ikinci bir korona virüsün birleşiminden oluşuyor. Bu virüslere rekombinant virüsler de deniyor.

Ayrıca virüs protein kodları üzerinde yapılan diğer bir araştırmada, 2019-nCoV virüsünün insanlara geçmeden önce yılanlarda oluşabileceği önerildi.

“Evrimsel analizden gelen sonuçlar incelendiğinde 2019-nCoV virüsünün, en muhtemel vahşi yaşam kaynağının yılan olabileceği çıkarılıyor. 2019-nCoV virüsü pnömani salgınının etkili bir şekilde kontrol edilmesi için, bu evrimsel analizden yeni bilgiler elde edilmelidir,” diyor araştırmacılar.

Araştırmayı yorumlayan diğer üç bilim insanları da yılan hipotezinin makul olduğunda fakat kökeninin tam olarak kanıtlanması için çalışmak gerektiğini belirtiyor. Olayın hemen ardından pazarın kapatılması, hayvan kaynağının belirlenmesini zorlaştırıyor.  

 “Yılanlar çok sık yarasalarla avlanırlar,” diyor bilim insanları. Wuhan’da deniz mahsülleri pazarında, yılanların da satılıyor olması virüsün yarasalardan yılanlara sıçramış olma olasılığını yükseltiyor. Buna rağmen virüsün hem soğuk kanlı ,hem de sıcak kanlı konaklara nasıl adapte olabildiği ise gizemini koruyor.

Araştırma The Journal of Medical Virology dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  https://newatlas.com/health-wellbeing/dna-study-snake-origin-coronavirus-outbreak/?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Çin’den Yayılan Virüsün DNA Analizi Yılanlardan Kaynaklanabileceğini Gösteriyor - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu