Sorting by

×
MekatronikMühendislikTeknoloji HaberÜtopya

2050′ DE OTOMATİK UÇAKLAR SÜRÜLER HALİNDE UÇACAK

Bir gün çok uzak olmayan bir gelecekte, yarı otomatik uçaklar gökyüzünde kaz sürüleri gibi hava direncini azaltarak ve benzin tasarrufu sağlayarak uçacaklar. İşte bu konsept ünlü uçak üreticisi Airbus tarafından  endüstri modernleştirilerek gelecek otuz yılda hayata geçirilmeyi planlanıyor.

“Mühendislerimiz sürekli bizi daha geniş çaplı düşünmeye sevk ederek 2050 hedefleriyle ilgili olarak, sıra dışı fikirler ortaya koyuyor ve bizde bunları onaylıyoruz. Böylece çevreye daha duyarlı ve zekice tasarımları hedefleyerek çevresel faktörleri de göz önünde bulunduruyoruz.” diyor Airbus Şef Mühendisi Charles Champion .

Normalde uçaklar 1000 feet yani 300 m’ de uçuyorlar ve dikey ayırımla bilgisayar kontrollü uçaklar daha yakın uçabilir. Ayrıca uçağın uçuş kontrol sistemleri hava ve atmosferik durumları analiz ederek, en iyi uçuş rotasını  ayarlayabilir. Ayrıca uçaklar aralarındaki en güvenli takip mesafesini koruyabilecek.

Bütün bu gelişmeler artık uçuşlarda pilota gerek kalmadığını gösteriyor gibi olsa da, Airbus bunun söz konusu olmadığını belirtiyor.

Pilot halen uçağı kontrol ederken çok gelişmiş bir bilgisayar sistemi pilota destek verecek ve pilotaj hatasını ortadan kaldıracak. Bu şekilde uçmak oldukça yüksek kesinlik getirerek, en usta pilottan bile daha iyi bir uçuş sağlayacak. Kazalar ve problemler ortaya çıkabileceğinden, pilotun halen kontrolde olması çok önemli. Burda asıl hedef verimlilik, araştırmalar hanig sistemin daha verimli olacağını gösterecek.

Ortalamaya vurulduğunda, kaz sürüleri gibi V şeklinde uçarak hava direncinin düşmesiyle, uçuşlar 13 dakika daha kısa sürecek ve uçak yakıtında 9 milyon ton tasarruf sağlanacak.  Ayrıca çevre açısından atmosfere  verilen CO2 emisyonu 28 milyon ton düşecek.

Uçaklarda daha gelişmiş bilgisayar sistemlerinin kullanılmasıyla, Airbus 2050’ ye kadar pek çok konsepti deneyerek 2050’ de bu teknolojileri hayat geçirmeyi planlıyor.

Bütün bu gelişmelere ek olarak , Airbus uçakları uçuşa hazırlayacak çok hızlı bir yer aracı yapmayı düşünüyor. Böylece Airbus yüksek nüfusa sahip havaalanlarında bunu sağlayarak zaman ve yakıt tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Bu aracın yenilebilir enerjiye sahip robot taksiler olacağı belirtiliyor.

 

Airbus daha verimli ve tasarruflu araçlar yapmak için oldukça çok çalışıyor. Ayrıca bu teknolojiler için pek çok havacılık şirketi beraber çalışacak.

Kaynak: http://www.extremetech.com/extreme/135774-air-travel-in-2050-autonomous-planes-flying-in-geese-like-formations

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu