Sorting by

×
MekatronikMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Volocopter,Uçan Taksi İlk Havalimanı Testini Yaptı

Alman Havacılık şirketi Volocopter emin adımlarla uçan taksisini test etmeye devam ediyor. Yapılan son testte Helsinki Havalimanı’ndan havalanan tümüyle elektrikli uçan araç tümüyle hava trafiği yönetmeliğine uygun hale getirildi.

Volocopter,Kitty Hawk ve Uber gibi benzeri teknolojiler ve düzenleyici kuruluş zorluklarına rağmen başarılı olmaları için güvenli olduklarını kanıtlamaları gerekiyor. 2017’e dönersek NASA, Uber ile yeni hava trafik yönetim sistemlerini geliştirmek için bir araya gelmişti.

Volocopter şehirlerde özel bir hava istasyonları ağı kurmayı planlıyor. Bu istasyonlar oteller, AVM’ler gibi uçuşa uygun yerlerde olacak. 18 rotorlu hava araçları(kuadkopter gibi) terminaller arasında yolcu alıp bindirecek. Ayrıca firma Frankfurt havalimanıyla işbirliği yaparak benzeri bir yapının havalimanlarına inşa edilip, edilemeyeceğini araştırıyor.

Daha önceki demonstrasyon uçuşu, Tekli Avrupa ATM Araştırma Programının (SESAR) bir parçası idi. Bu özel girişim insan hava araçları döneminin bir başlangıcı olarak Avrupa havacılığını gözden geçiriyor.

Yapılan denemede şirketin uçan taksisi tümüyle hava trafik kontrol sistemlerin bağlı olarak kalkış yaptı. Bu sayede gerçek zamanlı olarak uçuş verileri inceleniyor.

“Tüm tedarikçilerin Volocopter sistemleriyle uyumlu olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz, “ dedi Volocopter CTO’su(başteknoloji yöneticisi) Jan-Hendrik Boelens. Firma Eylül ortalarında Stuttgart,Almanya’da yeni test uçuşu yaparak güncellenen VoloPort terminallerinin tasarımını sergileyecek. Uçuş videosunu aşağıda görebilirsiniz .

Kaynak: https://newatlas.com/aircraft/volocopter-air-traffic-international-helsinki-airport/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yakın gelecekte açıkta pervanesi görünen uçan araçlar kalmayacak. Çünkü çok enerji harcanmasına neden oluyor. Geleceğin araçları çok enerji harcayan itki ile değil, daha az enerji harcayan kinetik enerji ile uçacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu