Çarşamba , Ocak 22 2020
Anasayfa / Elektronik / Giyilebilir LED Teknolojisi Saçları Yeniden Çıkarabiliyor

Giyilebilir LED Teknolojisi Saçları Yeniden Çıkarabiliyor

Yapılan bilimsel araştırmacılar sonucunda kırmızı lazer ışınlarının çıplak deride saç foliküllerini uyararak , yeni saç büyümesine imkan verdiği kanıtlanmıştı. Fakat bu gibi lazer düzenekleri çok hantal ve çok enerji tükettiğinden kullanışlı değil. Bunu düşünen bilim insanları giyilebilir LED fotosimülatör geliştirdi.

Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST)’nden Prof. Keon Jae Lee, 900 dikey mikro ışık yayan diotla(μLEDs) esnek bir dizilim yaptı. Tüm dizilim, posta pulu büyüklüğünde bir çipe sığıyor. Adece 20 mikron kalınlığı ve 10,000’e kadar bükülmeye dayanabilir.

Ayrıca μLEDler çok ısınmadığından insan derisine zarar vermiyor ve geleneksel lazerlere göre birim alanda binde bir güç tüketimine sahip.

Laboratuvar testlerinde sırtı traşlı fareler kullandı. 20 günde 15 dakikalık günlük tedavi sonunda, hayvanlarda tedavi olmayanlara çok önemli derece hızlı tüylenme gözlendi. Ayrıca tüy büyütücü minoxidil verilen farelerle de kıyaslama yapıldığında çok daha iyi sonuçlar alındı. μLED’li fareler daha geniş bölgede tüy artışı oldu ve tüyle daha fazla uzadı.

Araştırmacılar cihazın daha büyük versiyonu yardımıyla , insanların günlük evlerinde kullanabileceği bir cihaz üretmeyi planlıyor.

Araştırma ACS Nano dergisinde yayınlandı.

Kaynak : American Chemical Society

Facebook Yorumları

Bu haber 1890 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Domuzlar Üzerinde Yapılan Araştırma, Şekerin Beyinde Yarattığı Bağımlılığı Ortaya Çıkardı

Bilim insanları arasında, yemek bağımlılığı halen çok tartışılan bir konudur. Danimarka Aarhus Üniversitesi’nden bilim insanları, …

2 yorumlar

  1. Böyle bir alet yukarıda yazılanları gerçekleştirirse, bir ülkenin bütçesine önemli en önemli gelir kalemi olur, hele bir de beyaz saç ve saçları düzleştirme yöntemleri de geliştirilirse, bütçenin tamamı karşılanır:)))

  2. hayatımızı değiştirmede gerçekten çok önemli rol oynamaktalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.