Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Meme Kanserinde Hayatta Kalma Oranları Yükseldi

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, 20 yıl öncesine kıyasla agresif meme kanseri olan ve erkenden ameliyat edilen kadınların hayatta kalma olasılığının % 66 arttığı bulundu.

Tüm dünyada her yıl 2 milyondan fazla kadına invazif meme kanseri teşhisi konuluyor. Ayrıca bu teşhislerin çoğunda ilk kanser teşhisidir. Meme kanserinin bir çok türü vardır bazıları yayılmayan(non-invazif)  tipteyken, bazıları saldırgan ve yayılganSüt  özellikler sergiler. Yayılmayan tipteki kanserler süt kanalları ve lobüllerde(bezleri) kalırken, invazif tipteki meme kanserleri süt kanallarına ve çevreleyen dokulara yayılırlar.

Tedavi kararları hakkında bilgi sağlamak ve kadınların hastalıklarını anlamaya yardımcı olmak için, meme kanseri mortalitesi üzerindeki hasta ve kanserle ilgili faktörleri inceleyen geniş ölçekli popülasyon çalışmaları gerekiyordu. İşte yeni araştırma bunu sağladı.

Oxford Üniversitesi’ndeki Oxford Toplum Sağlığı bölümünde araştırmacılar tarafından yapılan araştırma 10 yıl sürdü. Araştırmada İngiltere’deki erken invaziv meme kanseri olan, ilk kez kansere yakalanan ve ameliyat olan tüm kadınlarda uzun vadeli sonuçları gösteren ilk çalışmadır.

Ocak 1993 ile Aralık 2015 arasında erken meme kanseri teşhisi konulan ve ameliyatla tedavi edilen 512.447 kadına ilişkin veriler, Ulusal Kanser Kayıt ve Analiz Servisi’nden alınmıştır. Kadınlar Aralık 2020’ye kadar izlendi.  

Katılımcılar 1993-99,2000-04, 2005-09 ve 2010-15 yıllarında teşhis edilenler olarak 4’e ayrıldı.  Araştırmacılar, yıllık mortalite oranları, teşhis süresi ve tanı yaşı, kanserin meme taramasıyla saptanıp saptanmadığı, lenf nodu tutulumu, tümör derecesi ve boyutu gibi özellikleri inceledi.

Araştırmacılar tüm kadınlar için ölüm riskinin ilk 5 yıl boyunca en yüksek olduğunu, sonra ise riskin düştüğünü buldu. 1990’larda meme kanseri teşhisi konan kadınlar için teşhisten sonraki beş yıl içinde ölüm riski ortalama %14’tü. 2010-15 döneminde teşhis edilenler için ortalama %5’e düşmüştü. Araştırmacılar, prognozdaki gelişmelerin neredeyse tüm kadın gruplarına uygulandığını buldular.

Çalışmanın baş yazarı Carolyn Taylor, “Çalışmamız bugün erken meme kanseri teşhisi konan kadınların ezici çoğunluğu için iyi bir haber çünkü prognozları çok iyileşti. Tanı konulduktan sonraki ilk beş yıl içinde meme kanserinden ölme riskleri artık ortalama %5’e, “diyor.

Neredeyse tüm kadın gruplarında ölüm oranlarında düşüşler olsa da, düşüşün büyüklüğü farklı özelliklere sahip kadınlar arasında büyük farklılıklar gösteriyordu. Araştırmacılar, sonuçlarının sağlık uzmanlarının erken meme kanseri teşhisi konan hastaların prognozunu tahmin etmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Taylor, “Çalışmamız klinikteki bireysel kadınlar için riski tahmin etmek için de kullanılabilir.Erken meme kanseri teşhisi sonrası prognozun büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor. Hastalar ve klinisyenler, ileriye dönük prognozu tahmin etmek için sonuçlarımızı kullanabilir. Gelecekte, daha fazla araştırma meme kanserinden ölme riskini daha da azaltabilir.”

Çalışma, ölüm oranlarındaki düşüşün nedenlerini ele almıyor. Bununla birlikte, 1990’lardan bu yana, meme kanseri farkındalığı arttı ve hastalığı çevreleyen ayıplama kalmadı. Bu da daha fazla kadının mamografi çekmesine yol açarak daha erken teşhis ve tedavi sağladı.

Çalışma BMJ’de yayınlandı .

Kaynak: Oxford Üniversitesi

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu