Sorting by

×
BiyolojiHaberlerKimyaTıp ve Sağlık

FDA Yeni Zayıflama İlacı Wegovy’yi Onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi yeni zayıflama ilacı Wegovy’yi (semaglutide) onayladı. İlaç ilk kez 2017’de tip 2 diyabet tedavisi için onaylanmıştı. İlaç obez veya kilolu yetişkinler için oyun bozan olarak tanımlanıyor.

Semaglutit aslen tip 2 diyabette insülin salgısını arttırmak için geliştirildi. 2017’nin sonlarında FDA tarafından onaylandı.

Wegovy aslen GLP-1 adı verilen doğal bir hormonun hareketlerini taklit etmek için geliştirilen bir ilaçtır. Kandaki şeker seviyesini etkilemesinin yanında da GLP-1, iştahı da bastırıyor. Bu hormon bağırsak hücreleri tarafından üretiliyor ve beynimize yeterince yemek yediğimizi söylemeye yarıyor.

Faz 3 denemelerinde, 68 hafta sonra ortalama 15,3 kg kilo verildiği kaydedildi. Bu sonuç, piyasadaki diyet ilaçlarından çok daha etkili olduğunu gösteriyor.

Wegovy’de kullanılan semaglutitin dozu, tip 2 diyabet tedavisinin iki katına denk geliyor. FDA ilacın, en azından kiloyla ilişkili bir hastalığı bulunan (tansiyon,kolesterol,diyabet vb.) aşırı kilolu veya obez kişiler için onaylanacağını belirtiyor. İlaç deri altı(subkütan)enjeksiyonla haftalık olarak yapılacak.  

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nden John Sharetts, “Bugünkü onay sayesinde, obezite veya fazla kilolu yetişkinleri bir kilo yönetimi programına dahil etmek için faydalı yeni bir tedavi seçeneği sunulacak,” diyor. “FDA, obezite veya fazla kilolu yetişkinler için ekstra güvenli ve etkili tedavilerin geliştirilmesini ve onaylanmasını kolaylaştırmaya kararlıdır.”

Yine de kilo vermek için semaglutit kullanan kişilerin hayat tarzlarında da değişiklik yapması gerekiyor. Örneğin ilacı kullanan kişilere kalori kontrollü diyet ve haftalık en azından 150 dakikalık fiziksel aktivite öneriliyor.

Novo Norsdisk tarafından üretilecek ilacı aylık 1000 dolar maliyetinin olacağı tahmin ediliyor. Tip 2 diyabet aylık ücretin 850 dolar olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Kaynak: https://newatlas.com/health-wellbeing/semaglutide-weight-loss-drug-fda-approval/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu