Sorting by

×
MekatronikTeknoloji HaberVideobilim

Amazon Engellerden Kaçınan Yeni Kargo Drone’unu Tanıttı

iniş amazon-prime-drone-4

Amazon son günlerde hava taşımacılığında drone(iha) kullanımına dair yaptığı çalışmalarla ilgi çekmeyi başarıyor. Amazon son videosunda Top Gear TV programından Jeremy Clarkson’a yer verdi. Tanıtımda küçük paketleri 30 dakikada adrese ulaştırılan yeni nesil plaka tarzı drone tanıtıldı.

Amazon’un yeni taşımacılık bölümü Prime Air Delivery servisi, daha önceki versiyondan daha büyük ve daha gelişmiş drone’un tanıtımını yaptı. Diğer versiyonun aksine, bu hibrit tasarımında dikey kalkış ve yatay uçuş özellikleri kalkış fanları ve itiş sistemleriyle sağlanıyor. Amazon çok fazla detay vermese de sistem 122 metre yükseğe çıkarak 88 km/s hıza ulaşabiliyor ve 24 km menzile sahip.  Yeni teknoloji sayesinde çevresinin farkına varan drone, havada engelleri tanımlayarak kaçınabiliyor.

 Geliştirilen drone, adresinize yaklaştığında, dikey moda gelerek yeri tarıyor ve alıcı tarafından konulan işarete paketi bırakarak, hemen geri dönüyor.  Belki de bu sayede komşularınızın köpeğinin ayakkabınızı yemesini engelleyebilirsiniz.

Amazon bu droneları sonunda tümüyle geliştirerek her ortama uygun hale getirmeye çalışıyor. ABD FAA ile arasındaki pürüzler halen sürse de Amazon bu ihaları hayata geçirmekte ısrar ediyor.

amazon-prime-drone-1
eski drone
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu