Sorting by

×
Biyolojiİlginç BilimNanoteknolojiTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

İlk Kez Nanobotlarla Bir Canlıda İlaç Aktarımı Yapıldı

nanobotlar ilk kez vücutta

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları ilk kez yapay mikroskopik makinelerle bir canlıya zarar vermeden ilaç taşınımı yapılabileceğini gösterdiler. Mikro motorlardan güç alan nanobotlar midedeki hava kabarcıklarını kullanarak ilerliyor. Bu ufacık nano robotlar canlı bir farede başarıyla kullanılarak bilim-kurgu filmlerinden aşina olduğumuz ilginç bir olayı gerçekleştirdi.

İşte bu ufacık robotlar 20 mikro uzunluğunda 5 mikro metre çapında tübüler yapıda çinko ile kaplanmış robotlar. Fare bu minik tüpleri sindirdiğinde, çinko mide suyundaki hidroklorik asitle tepkimeye girerek, hidrojen kabarcıkları çıkarıyor ve sonrasında bu nanobotlar minyatür roketlere dönüşüyor. Saniyede 60 mikrometre hıza ulaşan nanobotlar mide duvarına ilerleyerek sonrasında birleşiyor ve bağırsak dokusuna nanoparçacık bırakıyor.

Araştırmacılara göre bütün nanobotlar farenin midesinde toplanarak, sonrasında farenin midesinde sindirimden 12 saat sonrasına kadar tutunuyor. Bu da bu robotların nasıl etkili ve stabil bir doğası olduğunu kanıtlıyor.

Sonrasında ötenazi yapılan  farenin midesi ayrıldı ve incelendi , nanobotların varlığından dolayı hiçbir doku hasarı ya da toksisiteye rastlanmadı. Araştırmacılar kısmen verilen çinkonun çok amaçlı bir besin olabileceğini umut ediyorlar.

Daha öncesinde nanobotlar Hepatit C virüsünü organik bir dokuda yok etmek için kullanıldı ve bazıları da dış kuvvetler yardımıyla çalıştırmak için tasarlandı. Fakat Kaliforniya Üniversitesi’nin mikromakineleri ilk kendi kendine ilerleyerek nano parçacık taşınımı yapan makineler oldu. Araştırma ekibi elde edilen bu başarının ilaç aktarımının olabilirliğini kanıtlayarak yeni çalışmalarının önünü açan bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Heyecan verici bu teknolojinin insanlarda kullanılabilmesinin yakın bir gelecekte mümkün olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu gibi nanoteknolojilerle kanser tedavileri geliştirilmeye de çalışılıyor. Böylece yararlı hücrelere zarar vermeden kanser hücreleri öldürülmek isteniyor. Yine de FDA gibi sağlık kuruluşlarının bu gibi teknolojileri başta test ederek onaylaması gerekiyor. İnsan denemelerinin olasılığı üzerine henüz bir bilgi verilmedi.

Kaynak : http://www.gizmag.com/nanobot-micromotors-deliver-nanoparticles-living-creature/35700/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu