Sorting by

×
ElektronikTeknoloji HaberVideobilim

Windows 10, Holo Lens Holografik Sanal Gerçeklikle Geliyor

o-MICROSOFT-570

Microsoft’un yeni kozu Holo Lens isimli teknoloji olabilir. Facebook’un Oculus VR (geçen sene 2 milyar dolarlık satış) ve Sony ‘nin Morpheus teknolojileri sanal gerçeklik dünyasın atılan ilk adımlar gibi gözükse de , Microsoft Holo Lens gerçek hayata entegre edilebilen hologramlar sunan süper bir teknoloji. Aslında bu bilim-kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz teknoloji ama tabi günlük hayatta görmek inanılmaz olacaktır.

Holo Lens’in ekranı  sayesinde çevrenizde gördüğünüz nesnelerle ve duvarların üstünde holografik görüntüler elde edebiliyorsunuz. Kafalığa monte GPU ve CPU sayesinde bilgisayar bütün fonksiyonları tek başına yapabiliyor. Microsoft  altyapısını kullanan ve Windows ‘un ‘Windows Holografik’ olarak isimlendirdiği proje geliştiricilerin desteğini bekliyor.

Halen geliştirme aşamasında olan proje “Windows 10 timeframe” sunulacak.

Microsoft’tan verilen bilgiye göre: “ Bu teknoloji sayesinde teknoloji daha fazla kişiselleştirilecek. Böylece iletişim kurmak, öğrenmek ve yaratmak daha doğal hale gelecek. Sonuç olarak dünyanın en gelişmiş holografik bilgisayar platformu Windows 10 olacak. Böylece dünyanızı hologramlara transfer edeceksiniz.”

o-NASA-570

Konseptte oturma odanıza mayın tarlası oyununu da adapte edebiliyorsunuz. NASA ile yapılan işbirliği sayesinde, NASA Jet İtki Laboratuarları’nda Mars gezgini resimler kullanılarak Mars ‘da yürüyormuş gibi holografik ortamlar yaratılabilecek. Böylece Mars’a gidildiğinde adaptasyon daha hızlı olabilecek.

Microsoft holografik sanal gerçeklik tecrübesinin tümüyle yeni bir platform olduğunu ve bu kategoriye çok büyük yenilikler getireceğini savunuyor.

Ayrıca Microsoft dokunmatik 84 ‘ ekran Surface Hub adlı devasa bilgisayar teknolojisini de tanıttı. Bu teknoloji  sayesinde hem bilgisayar, hem PC, hem de eğlence merkezine sahip oluyorsunuz.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.co.uk/2015/01/21/microsoft-holo-lens_n_6518216.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu