Sorting by

×
GenelHaberlerMekatronikTeknoloji Haber

Yeni Volvo S80 ‘de İleri Çarpışma İkaz Sistemi Bulunuyor

Yeni Volvo S80 2013’de gerçekten diğer ataları gibi bir teknoloji harikası. Arabada güvenlik yine üst düzeyde tutulmuş.  Araçta uyarlanabilir seyir(cruise)  kontrol sistemi var. Bu sistem sayesinde araç öndeki araçla takip mesafesinin koruyarak muhtemel kazaları önlüyor. Ayrıca araçta çarpışma öncesi ikaz sistemi var. Böylece sürücüyü uyararak kazadan kurtulmasını sağlayabiliyor. Mesela öndeki araca çok hızlı yaklaşırsanız araç sesli ve görsel uyarı veriyor . Gerekirse frene basarak aracı yavaşlatıyor. Böylece araç sizin için çarpışmayı engellemiş oluyor. Muhtemelen AB ‘nin yakında zorunlu hale getireceği otomatik fren teknolojisine de uyuyor.

http://youtu.be/c8fLwkESvMk

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu