BilimElektronikFizikİlginç BilimMühendislikTeknoloji Haber

CERN LHC’den 4 Kat Daha Uzun Parçacık Hızlandırıcı Yapacak

Higgs parçacığının da keşfedildiği LHC yani Büyük Hadron Çarpıştırıcısı dünyadaki en büyük deney olarak bilinse de CERN bu parçacık hızlandırıcıdan 4 kat uzun ve 10 kat daha güçlü bir parçacık hızlandırıcı yapmak istediğini duyurdu. Future Circular Collider (FCC) yani Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı adını verdiği parçacık hızlandırıcı 100 km uzunluğunda olacak. LHC’nin başarısı 10.26 milyar dolara patlamıştı ve 2040’a kadar çalışması planlanıyor.

LHC geçtiğimiz günlerde 10. doğum gününü kutlamıştı. LHC’de tanrı parçacığı olarak da bilinen Higgs bozonunun varlığı kanıtlanmıştı. LHC halen fizik açısından pek çok gizemi aydınlatasa da, CERN şimdiden yüzünü geleceğe döndü. LHC’yi inşa etmek için 10 yıl gerektiğini düşünürsek, yeni parçacık hızlandırıcı inşa etmek için şimdiden başlansa iyi olur.

FCC kuruluşları Konsept Dizayn Raporu’nda (CDR- Conceptual Design Report ) geleceğin büyük dairesel çarpıştırıcısı için farklı seçenekler değerlendiriliyor. Elektron-pozitron, proton-proton ve iyon-iyon çarpışmaları inanılmaz enerjilerde ve yoğunluklarda gerçekleştiğinden çok büyük bir çarpıştırıcı gerekecek. 100 km çevre uzunluğuna sahip dairesel hızlandırıcı 100 TeV’ a kadar enerjiye sahip parçacıkları çarpıştırabilmeli. Yani LHC’de maksimum 13 TeV enerjiye çıkılabildiği düşünülürse, enerjinin büyüklüğü kavranabilir.

FCC , LHC’nin izinden giderek benzer bir kaç sistemi paylaşacak. Başlangıç olarak inşaat mühendisliği maliyeti, 5 milyar sterlinle başlayacak. Operasyonlara ise güncellenecek LHC’nin 2040’da durdurulmasıyla başlayabilir. 15 milyar sterline mal olacak süperiletken proton makinesi aynı 100 km’lik tüneli kullanacak ve 2050’nin sonlarına doğru operasyonlarına başlayacak.

CERN FCC’yi güçlü “Higgs Fabrikası” olarak tarif ediyor ve bu sayede Higgs parçacıklarının birbirleriyle nasıl etkileşime girdiği hassas olarak ölçebilecek.Ayrıca daha büyük yeni parçacıkları aranmasında görev alacak.

FCC sayesinde karanlık madde ve maddenin antimaddeye neden baskın olduğuna dair kanıtlar bulunması amaçlanıyor. Böylece Standart modele oturmayan bu olaylar aydınlatılabilecek.

Fiyatının bu kadar yüksek olması pek çok işbirlikçi ülkenin desteği durdurmasına neden olsa da bilgi herşeye değmez mi?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu