Sorting by

×
Teknoloji Haber

DÜNYANIN EN HIZLI ELEKTRİKLİ ARABASI NİSSAN ZEOD DELTAWING

Nissan ZEOD Delta Wing adını verdiği en yeni süper arabası dünyanın en hızlı elektrikli arabası oluyor. Sıfır emisyon ilkesinden yola çıkılarak üretilen ZEOD (Zero Emissions On Demand) , gücünü bataryalardan alan, delta kanat şasiye sahip bir araba. Nissan’ lı mühendisler arabanın 186 mil yani 299,3 km hıza çıkarak bir rekor kırdığını belirttiler. Evet doğru duydunuz bu araba 300 km’ ye çıkan hızıyla dünyanın en hızlı safkan elektrikli arabası. Nissan’ ın bu süper hızlı elektrikli arabayı gelecek yılın 24 saatlik efsanevi Le-Mans yarışlarında kullanarak dünyanın en hızlı benzinli arabalarına karşı kullanmayı düşünüyor. Aslında geçen sene de bu konseptin bir benzeri Le-Mans’ te denemişti. Denenen konseptte kullanılan delta yapısı nedeniyle ön tarafın küçüklüğü nedeniyle bazı teknik sorunlar yaşayarak Toyota’ nın hibrit arabasıyla çarpıştıktan sonra yarışı terketmişti. Bu araba benzinliydi ama artık elektrikli olarak Le-Mans’ te yarışacak.

2014’ deki Le-Mans’ te insanların elektrikli arabalar üzerindeki yargısını değiştireceklerini belirten Ben Bowlby , daha önceki Delta kanat arabayı da tasarlamıştı.

Nissan ZEOD Delta Kanat arabanın başarılı olup, olmayacağını gelecek sene Le-Mans’ te göreceğiz  ama elektrikli arabaların gelecekte benzinli arabalardan daha kullanışlı ve ucuz olacağı düşünülüyor. Videoda arabayı görebilirsiniz.

Kaynak : http://www.dvice.com/2013-6-21/nissans-newest-ev-also-worlds-fastest

en hızlı elektrikli nissan -gerçek bilim

 

en hızlı elektrikli nissan zeod -gerçek bilim nissandan en hızlı elektrikli araba en hızlı elektrikli nissan -gerçek bilim

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu