Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilim / Robot Uçak GPS Olmadan Uçabiliyor

Robot Uçak GPS Olmadan Uçabiliyor

Yeni yapılan program algoritması sayesinde, robot uçak engelleri GPS olmadan aşabiliyor.

Onlarca yıldır akademisyenler ve endüstri  araştırmacıları otomatik uçan helikopter algoritmaları üzerinde çalışıyordu. Robot helikopterler insan kontrolü olmadan uçabiliyordu. Bu türden helikopterler için pek çok yarışma düzenleniyor. Bunlardan biri de AUVSI(Association for Unmanned Vehicle Systems International) adlı uluslarası otomatik araç sistemleri üzerine düzenlenen yarışmalar. Son iki yarışma GPS olmadan, iç ortam navigasyonu kullanan araçlarla ilgiliydi.

MIT(Massachusetts Institute of Technology) Robust Robotik Grubu AUVSI yarışmasını iç ortam navigasyonu(GPS’siz) alanında kazandı. Yarışmayı ise programlaması oldukça zor olan GPS kullanmayan robot uçaklarıyla kazandılar. 2011 Uluslarası Robot ve Otomasyon Konferansında (ICRA), tanıttıkları algoritma uçağın yörüngesini hesaplıyordu. Aynı konferansta 2012′ de ise algoritmanın  yerleşim, fiziksel oryantasyon, hız ve hızlanmayı nasıl yapabileceklerini sundular. MIT’ nin kapalı garjında robot uçağın uçuş testleri başarıyla tamamlandı. MIT böylece yine bir ilk gerçekleştirmiş oldu.

http://web.mit.edu/newsoffice/2012/autonomous-robotic-plane-flies-indoors-0810.html

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzay Araçlarını Işık Hızına Yaklaştırmak İçin Nanofotonik Malzeme Geliştirildi

Bu büyük uçsuz bucaksız evrende küçük uzay yelkenlileri uzak galaksilere göndermek için, kütle,dayanıklılık ve iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.