Sorting by

×
Teknoloji HaberÜtopya

RHEINMETALL 50 KW ‘LIK LAZER SİLAHI ÜRETTİ

Pratik açıdan yüksek enerjili lazer silahlar ı pek işlev kazanamasa da kasım ayında Rheinmetall yeni test ettiği 50 kW ‘ lık lazer silahı gerçekten çalışıyor.İsviçre’ de  birkaç seri test yapıldı. 10kW lık versiyona göre 50 kW’lık lazer silahı kullanılarak gelişme kaydedildiği gösterildi.

Hava saldırılarına karşı savunma amacıyla geliştirilen, ağır silahlar, roketler ve havanlar için geliştirilen bu lazer silahı Oerlikon revolver topu üzerine entegre edildi. Esasen bu silah iki lazer modülünün birleşmesiyle oluşuyor. Bu lazer ise Rheinmetall’ in BST (Işın Süper Tatbik Teknolojisi-Beam Superimposing Technology) adını verdiği 30 kW ve 20 kW lazerden oluşan ve 50 kW’ lık bir lazerin gücünü birleştiğini teknolojiyi kullanıyor. Şirket gelecekte 100 kW’ lık bir lazer üretebileceğini de açıkladı.

 

Testlerin ilkinde 1,5 cm kalınlığında çelik kiriş tam 1000 m uzaktan kesilebildi. İkinci olarak ise, 3 km bir alanda hedefe giren saniyede 50 metre hızla uçan bir İHA(insansız hava aracı) 2 km yükseklikteyken vurularak , birkaç saniye içinde düşmesi izlendi. Üçüncü testte ise bir havan saldırı simüle edilerek, saniyede 50 metre hızla fırlatılan 8,2 cm çapında bir çelik gülle 30 kW ‘ lık lazerle tespit edilerek yok edildi. Rheinmetall şirketine göre kötü havalarda bile bir havan saldırısına karşı lazer yeterince hızlı bir şekilde havanları yok edebilir.

Rheinmetall firması test sonuçlarından oldukça memnun ve testler her karda, yağmurda, buzda güneşte bile lazerin başarılı olduğunu belirtiyor. Ayrıca eski sistemlere nazaran bu sistemin 2 kat daha fazla güç çıkışına sahip olduğunu gösteriyor.  Şirket gelecekte 60 kW ‘ lık bir lazeri inşa etmeyi ve mobil versiyonu geliştirmeyi düşünüyor.

Kaynak: http://www.gizmag.com/rheinmetall-laser-test/25504/

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu