Bilimİlginç BilimJeolojiVideobilim

Sonunda Lunar Mission One Kickstarter Projesi Ay’a Sondaj Yapmayı Planlıyor

lunar-mission-one-6

Yeni bir özel uzay keşif görevi İngiliz Lunar Mission One şirketi tarafından Ay’ın Güney Kutbuna gerçekleştirilecek. İşin ilginç tarafı başlarda Kickstarter kampanyası olarak başlayan ve kar gözetmeyen bu organizasyon, ay yüzeyine daha önce yapılandan tam on kat daha derine bir sondajlama yaparak , insanlık  tarihine bir zaman kapsülü yollamak istiyor.

8 yıllık geliştirme sonunda İngiltere tabanlı  Lunar Mission One(Ay Görevi Bir) , kamuya açılışını Kraliyet Topluluğu 12. Yeniden Uzayı Keşfetme Konferansı’nda (İngiltere) duyurdu.  Lunar Mission Ltd, eski Kraliyet Deniz Kuvvetleri Mühendislik Subayı David Iron, College Üniversitesi(Londra) ve Open Üniversitesi tarafından kuruldu. 2024’de aya sonda indirmeyi amaçlayan proje, Ay hakkında daha fazla bilgi toplayarak halka sunmayı, hükümet desteği olmadan gelecek görevlere fon sağlamayı amaçlıyor.

Lunar Mission’a göre Ay’ın Güney Kutbu düzenli güneş alması ve ay kraterlerinin gölgelerinde muhtemel su varlığı belirtileri olması nedeniyle bazı avantajlara sahip. Uzay aracının asıl amacı ise, 5 cm büyüklüğünde bir delik açarak saatte 15 cm delme kapasitesiyle en az 20 metrelik bir sondaj açmak. Organizasyon her şey yolunda giderse 100 metreye ulaşmayı hedefliyor.

Tabi inanılmaz göreve ilaveten, Lunar Mission matkabın sadece 10 kg olacağını ve soğutma sıvısıysa da karasal sondajlarda mevcut kil çamuru kullanılamayacağı göz önüne alınmalı ve da inanılmaz soğuk ay geceleri ve kışlarında ayakta durulması gerekiyor.  10 metreye kadar ay toprağının milyarlarca yıldır asteroid ve mikro meteor çarpmaları nedeniyle toz halde olduğu düşünülüyor. Daha aşağı tabakaların ise dövülmüş ve ezilmiş kayalardan oluşma ihtimali var. Amaç merkez öz numuneler almak olduğundan , matkap tek parça numuneler bırakarak deliğin içine tekrar düşmesini engelleyecek ve toprağı gevşek bırakacaktır.

 

 

4,5 milyar yıldır dokunulmamış kaya numunelerine ulaşmak ve analiz etmek amaçlanıyor . Eğer bu mümkün olursa proje destekçileri Ay’ın kökeninin % 100 kesinlikle belirlenebileceğini ve Ay’on Güney kutbunda insanlı görevler için uygun bir yer belirnebileceği belirtiliyor.

Daha önceki Ay görevlerine karşın bu görevde elde edilenler Dünya’daki insanlar için ulaşılabilir olacak.

Bu yüzyıla özgü Kickstarter projesi olarak başlayan proje 17 Aralık’a kadar , 955000 dolara(£600,000) ulaşmıştı ve 95 dolara anı kutuları adı verilen geleceğin ay ziyaretçileri için özel mesajlar öneriyordu. İşte proje işler hale gelince bu anı kutuları satışı sunulacak. Hatta Ay’a bir saç teliniz ile DNA’nızı göndermeniz bile mümkün olacak. Dünya’da  orta düzey taşıyıcıyla , Ay’a taşınacak araç futboö stadyumu kadar bir yere inecek.

Kickstarter’dan elde edilen gelir projenin başlangıcı için kullanılırken, diğer gelirler anı kutuları ve diğer global satışlardan elde edilecek. Orta seviye gelirlerinin 4,7 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Tabi özel bir topluluğun bile Ay’ a gitmeyi hedefleyip, böyle bir projeye dahil olması, ülkemizde neden böyle bir projenin bugüne kadar başlatılmadığı sorularını da beraberinde getiriyor. Uydu yapabiliyoruz neden Ay’a sonda yollamayalım ki ?

lunar-mission-one-1

lunar-mission-one-3

lunar-mission-one-5

 

Kaynak : Gizmag

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.