DeneyselDoğa ve ÇevreFizikVideobilim

AKIŞKANLAR DİNAMİĞİNDE İNANILMAZ SU DAMLALARI

damla

Akışkanlar dinamiğinde kademeli kaynaşma (cascade coalescence) adı verilen bu inanılmaz olay, eğer özel bir kameranız varsa görüntülenebiliyor. Normalde baktığınızda bir damla su anında karışıyormuş ya da yok oluyormuş gibi gözükse de aslında öyle değil. Bir damla damladığında giderek kademeli kaynaşarak, en sonunda yok oluyor. İşte akışkanlar dinamiğinin gizemli dünyasına hoş geldiniz.

Damla yavaş hızda damladığında içine bir tabaka havayı hapseder, bu nedenle anında havuza karışmaz. Bu hava tabakası hızla tükenirken, yüzey gerilimi damlayı gererek, daha küçük damlalara böler. Damla suyun yüzeyinde zıpladıkça, bu damla giderek küçülerek yüzey gerilimi havuz tarafından tümüyle absorblanıncaya kadar devam eder.

Sizce de muhteşem değil mi? Videoda bu etki damlanın 4 kez zıplamasına neden oluyor. Havuzda viskozite (akmaya karşı direnç) damlalara göre oldukça yüksek olduğundan damla basamaklama etkisi gösteriyor.

MIT’ den John Bush bu damlama olayının  bazen tek seferde 5 , hatta 7 kez tekrarlanabileceğini belirtiyor. Videoda bir damlanın bile damlarken ne kadar mucizevi olduğunu görebilirsiniz.

Kaynak : http://io9.com/5849356/high-speed-video-reveals-the-bizarre-physics-of-an-ordinary-water-droplet

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.