MekatronikYeni İcatlar

Bırakın Bir Dokunuşla Cooki Robotik Aşçı Yemeğinizi Hazırlasın

cooki-5

Bazıları yemek yapmanın kaybolmakta olan bir sanat olduğunu iddia ediyor.  Yirmili ve otuzlu yaşlardaki  nesil ailelerinden yemek pişirmeyi öğrenmektense paketlenip dondurulmuş yiyeceklerle ihtiyacını karşılıyor ya da dışarıda yiyor. Sereneti Mutfağı’ndan Cooki robotik aşçı bu gidişatı tersine çevirmek için bir şey yapamasa da, hiç değilse  bu yemek pişirme özürlülerinin taze malzemelerden yapılmış bir yemekten keyif almalarını sağlayabilir. CES’te robotun prototipiyle yapılan bir tanıtımda,  bu  iddialı yemek pişirme makinesi miktarları önceden hazırlanmış malzemelerden oluşan yemeği hazırlamak için bir robot koldan faydalanıyor.

Cooki, çalıştırılması için başka bir alete gereksinim duymayan, indüksiyonlu pişirme yüzeyi,  yüzeye oturan bir tencere, tencere üzerinde bir robot kolundan oluşan bir ünite. Bir Android ya da Apple telefonda bulunan rehber uygulamadan istediğiniz tarifi seçtikten sonra, uygun olarak taze, pişmeye hazır, önceden miktarları ayarlanmış malzemelerin konduğu tepsileri makinenin yan tarafına yerleştirmek için yönlendiriliyorsunuz.

İşe başladıktan sonra, yine mobil cihazınızın yönlendirmesiyle, malzemeler birer birer tencereye uygun zamanda ve ısıda eklenir. Robot kolu ve spatula eklentisiyle de  insanların kol hareketlerini taklid ederek yemeği  karıştırır.  Yemeğiniz hazır olduğunda mobil cihazınıza bir bildirim gönderilir. Robot kolunu ve tencereyi temizleme vakti geldiğindeyse, ikisi de yıkanabilirdir ve üniteden çıkarılabilirler.

Sağlıklı beslenmeyi teşvik etmesinin yanı sıra, Cooki’nin arkasındaki ekip aletin aynı zamanda her öğün için gereken belirli miktardaki malzemeyi hazırlayarak yemek israfını azaltmakta yardımcı olacağını söylüyor. Şirket öğünleri lotlara bölerek 4 ila 5 dolar arası fiyattan satmayı planlıyor .

CES’teki tanıtımda yer alan prototip aluminyumdan, fakat ekip üretim modelini plastik enjeksiyon kalıplamayla yapmayı planlıyor. Başka bir olasılık da daha geç bir tarihte fırçalanmış paslanmaz çelikten yapılmış bir model yapmak. Ancak bu, kitle fonlamasıyla destekli bu kampanyanın tanıtımının ticaret fuarında başarılı bir şekilde kendine yer edinmesine bağlı.

Indiegogo kampanyası 499 dolardan başlayan ve  daha fazla taahhütle bulunan üretim modelleriyle birlikte prototipleri geliştirmek için bütçesini 100 bin dolara yükseltmeyi planlıyor. Her şey yolunda giderse, ekip Aralık 2015’te finansörlere ilk ürünlerini sunmayı ve sonrasında 2016’da tamamen ticarî üretime başlamayı umuyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/cooki-robotic-chef/35510/

Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu