Sorting by

×
DeneyselMekatronikVideobilim

DR. GUERO TAHTA BACAKLARLA DENGEDE DURAN ROBOT PROGRAMLADI

Artık hobi dükkanlarında, oyuncakçılarda kolaylıkla bulabildiğimiz robot kitleri sayesinde, basit dengeye sahip robotlar üretmek mümkün. Fakat Uzman Robotçu Dr. Guero (aka Masahiko Yamaguchi) bu kitleri o kadar güzel programlıyor ki; ortaya mucize denilebilecek projeler çıkıyor. Gerçek Bilim’ in daha önce yaptığı haberi hatırlarsanız, yine aynı kitle ipte yürüyen bir robot programlanmıştı. İşte Dr. Guero tahta bacak benzeri bir çift çubukla dengede bir robot programladı. Bu robot o kadar dengeli ki, her yerde aynı bir cambaz gibi hareket edebiliyor.
Kondo KHR-3HV robot kitinden programlanan robot basit bir jiroskopik(gyro) sensör ve ivmeölçer ile ince ayar yapıyor ve kollarını ve ayaklarını kullanarak dengesini koruyor. Robot denge algoritması o kadar iyi programlanmış ki, 45 derece eğime kadar düşmeden durmasını sağlıyor. Tabi bu eğime tırmanırken, zeminin hareket etmemesi gerekiyor.
Dr. Guero basit robot kitiyle ürettiği tahta bacak robotuyla  sınırları zorlamaya devam ediyor. Daha önce bisiklet süren, ipte yürüyen robotlar programlamıştı. Robot programcılığının sınırları inanılmaz geniş gerçekten…

Kit Amerika’ da 1829 dolara satılıyor.

 Gerçek Bilim’ in diğer ipte yürüyen robot haberi için tıklayınız 

Kaynak : http://www.gizmag.com/dr-guero-balancing-robot/26860/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu