Sorting by

×
ElektronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

MAGIC FINGER İLE HER YÜZEY DOKUNMATİK OLUYOR

Artık her yerde gördüğümüz dokunmatik ekranlar herkesin kullandığı sıradan cihazlar fakat Toronto Üniversitesi ve Alberta Üniversitesi’ nden araştırmacılar dokunmatik yüzeyleri bir üst seviyeye taşıdı. “Magic Finger” adını verdikleri yani “ Sihirli Parmak” sayesinde her hangi bir yüzey dokunmatik veri girmenize imkan tanıyor.

Magic Finger’ a ilk baktığınızda pek bir şeye benzetemiyorsunuz aslında sanki çocuk oyuncağı gibi. Bu prototip parmağa bağlanıp, bir kısım elektronik kablo içeriyor. İşte bu buluş gerçek ve dijital dünya arasındaki bağlantıyı birleştiriyor.

Yüzükte bir çift optik sensör var. Birisi düşük çözünürlüklü ve yüksek hızlı hareket  izliyor, bu aslında çok etkileyici değil bu parmağınızı sadece mouse(fare) yapıyor. Fakat, Magic Finger yüksek çözünürlüklü kamerayla olaya yeni bir boyut ekleyerek, 32 farklı yüzeyde % 98 doğruluk yaratıyor. Herhangi bir şeye dokunduğunuzda örneğin, deri bir çantaya  dokunduğunuzda,  Magic Finger yüzeyi algılamak için bu yüzeyden aldığı bilgiyi, ara yüzündeki verilere dönüştürüyor veya bu bilgiyi geçiyor.

Magic Finger Kullanımı
Magic Finger Kullanımı

 

 

Magic Finger Elektroniği
Magic Finger Elektroniği

 

HD kamera
HD kamera

 

Magic Finger Kullanım Şekilleri
Magic Finger Kullanım Şekilleri

Giyenin tercihlerine göre programlanabilen,  Magic Finger sayesinde dijital olmayan objeler dijital ara yüzlere dönüştürülebiliyor. Örneğin, kulak tırmalayan bir telefonun sesi, konduğu çantaya dokunarak kısılabiliyor. Kullanıcı sadece t-shirt’ üne dokunarak yazılanı kaydedebilir ya da bir programı başlatabilir. Bazı yetkiler veya bazı duruşlar kullanılarak, tablet bilgisayarlar veya bilgisayarlar gerçekten dokunmatik gibi kullanılabiliyor. Ayrıca bu şekilde cihaza bilgi de aktarılabiliyor.

Magic Finger konseptindeki diğer bir değişiklikte sanal yüzeyleri de algılayabiliyor. Burda malzeme dokuları veya yüzeyleri QR kod gibi çalışıyor. Ayrıca bu şekilde kullanıcı dergilerden bilgi indirebilir ya da tek kullanımlık yapıştırmayla cihazlar kontrol edilebilir. Hatta bu tuhaf buluş impromptu periskopu olarak bile kullanılabilir.

Autodesk ekibi bir gün Magic Finger cihazının oldukça geliştirileceğini ve küçültülerek yüzük benzeri tek bir cihaz olarak kullanılabileceğini umuyor.

http://www.gizmag.com/magic-finger-interface/24544/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu