Sorting by

×
Bilim-Kurgu SinemaVideobilimYeni İcatlar

Uçan Kaykay Hendo 2.0 Tony Hawk’ın Desteğiyle Yenilendi

hendo 2 uçan kaykay - Kopya

Ünlü kaykaycı Tony Hawk’ın desteğiyle yenilenen uçan kaykay Hendo 2.0 hoverboard geçtiğimiz hafta 21 Ekim 2015′de yani tam da Geleceğe Dönüş 2’deki Marty Macfly (Michael J. Fox) ‘ın gittiği tarihte tanıtıldı. Başlangıçta 10,000 dolar destek yapan ,ilk özel seri Kickstarter destekçilerine yollanacak. Arc Pax şirketi tarafından hazırlanan bu yeni uçan kaykay , için özel hoverboard parkları ya da dieğer adıyla uçan kaykay parkları yapılması planlanıyor.

Geçtiğimiz sene tanıtılan Hendo 1.0 ‘dan farklı olarak bu yeni tasarımda gerçek kavisli(curve) bir kaykay tahtası (deck) ve zımpara yer alıyor.Sistemde yer alan anahtar patentli “Manyetik Alan Mimarisi-MFA “ sayesinde elektromanyetik enerji daha verimli bir şekilde aktarılabiliyor. Daha güçlü bir havalanma motoru sayesinde,yüksek performansın yanı sıra daha fazla denge sağlanması amaçlandı.

Yeni versiyonda yapılan en büyük gelişim ise ,aynı normal kaykaylardaki gibi ağırlıkla beraber yönlendirme mümkün olabiliyor. Ayrıca yeni versiyonda daha uzun pil ömrüne sahip ve yüksek ses engellenmiş. Ayrıca ayağınızdan kayıp gitmesi halinde, kendi kendine kapanıyor.

Arc Pax Ceo’su Greg Henderson, Hendo 2.0’ın basit bir oyuncaktan farklı olarak, farklı olanaklara kucak açabileceğini belirtiyor.

Havaya kalkan düzenek sayesinde sadece ulaşımda değil, yapısal izolasyon ve endüstriyel otomasyonda da işe yarayabileceği düşünülüyor.

CNN’e göre Arc Pax bu teknoloji sayesinde Deprem bölgelerinde binalarda pek uygulamaları olabilir. Bu sayede araba fabrikaları lineer robotlar kullanmak zorunda değil ve hatta uzayda manyetik yakalama cihazları kullanılarak, uydular manyetik olarak yakalanabilir.

Yine de ben bu uçan kaykayı Lexus’un uçan manyetik kaykayı kadar beğenmedim.

hendo gelişim süreci - Kopya
Hendo Hoverboard Geliştirme Süreci
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu