Bilimsel GelişmeElektronikFizikKimyaMühendislik

OLED Teknolojisinde Devrim Yaratacak Gelişme

oled devrimi

OLED , yani organik ışık yayan diotlar karbon içeren materyallerden yapılır. Normalde LCD gibi teknolojilerde arka plan aydınlatması için ışık gerekmediğinden, katlanabilir, sarılabilir ekranlar OLED sayesinde mümkün olmaktadır. Özellikle Samsung gibi firmalar son nesil telefonlarında OLED’in bükülme özelliğinden yararlanmaya başladı ki, Samsung Galaxy Note Edge ve Galaxy S6 Edge bunlara en güzel örnekler olarak gösterilebilir. Bununla beraber güç tüketimleri daha azdır. Bu sayede telefonun ekranı bükülebiliyor.

OLED tabanlı lazer diotların teknolojik bir devrime neden olacağı düşünülse de, organik materyallerin lazer eşiğinde gereken yüksek akımda verimsiz çalışma eğilimlerinden dolayı halen engel teşkil etmekteydi. Fakat Kaliforniya ve Japonya’dan araştırmacıların yeni yaptığı bir araştırmaya göre OLEDlerin iyi ayarlanmış bileşenlerinin parlak bir ışık üretmesi ve düşük enerji tüketmesinin organik lazerlerin yapılmasında önemli etken olacağını gösterdiler.  Araştırma sonuçları Applied Physics Letters’da yayınlandı .

Yük taşımı ve nano boyuttaki alanların yeniden birleşimi nedeniyle, OLED’lerin veriminin iki kat düştüğünü buldu. Yeni cihaz ise ısıyı, baskılayarak yüklerin tekrar birleşmesini engelliyor.

” İşte azalmayı baskılamak yüksek parlaklık veren cihazların verimini arttırmak için önemli bir etki yaratacaktır. Böylece daha düşük güçle aynı parlaklık sağlanacak,” diyor araştırmanın yardımcı yazarı  Kyushu Üniversitesi’nden Chihaya Adachi

“Bilim insanları yıllardır elektrikle çalışan organik lazerlerle çalışan organik yarı iletkenler üzerinde çalışıyorlar.Lazerler bugün kullandığımız aydınlatma ve görüntüleme teknolojilerine göre çok daha ekstrem koşullarda çalışıyor ve yüksek akım çekiyor. Bu gibi yüksek akımlarda, enerji kaybı prosesleri artar ve lazerleme zorlaşır, ” diyor  Kaliforniya Üniversitesi’nden Thuc-Quyen Nguyen.

Bu çalışmada kayıp prosesleri azaltılarak ,organik lazerleri kavramaya doğru bir adım daha atılıyor.

OLED Nasıl Çalışır ?

OLEDler elektronlar ve deliklerin etkileşimiyle çalışır. Bunun basit bir görselleştirmesini düşünelim. Organik yarı iletkeni her koltuğunda birinin oturduğu metro treni gibi düşünürsek , koltuklar molekül,yolcular elektron gibi enerji parçacıkları olur. Trene yeni binen  insanların ekstra enerjisi olur ve oturarak rahatlamak haline giderler. Yolcular bindiğinde oturanların bazıları ayağa kalkar ve trenden iner.İnsanlar indiğinde trende bekleyen insanlar için boş koltuklar olur, aynı OLED’deki delikler gibi . Ayakta bekleyen kişi oturduğunda, kişi rahatlama haline geçerek enerji salımlar. İşte OLED’de enerji ışık olarak salımlanır,” diyor  Kyushu Üniversitesi’nden Chihaya Adachi.

OLED tabanlı lazerlerin üretimi için santimetrekarede (kA/cm2), binlerce amper akım yoğunluğu gerekiyor. Bugüne kadar elde edilen akım yoğunlukları ısınma nedeniyle sınırlıydı. ” Yüksek akım yoğunluğunda, parlaklık yok olma prosesleriyle sınırlanmıştır. Bu sanki trene aşırı insanın binerek enerjilerini kaybetmesine benziyor,” diyor Adachi.

Önceki çalışmada, Adachi ve meslektaşları lazerler ve parlak aydınlatma için gerekli verime ihtiyaç duymadan  1 kA/cm2 ‘ı aşan akım yoğunluğunda OLED performansı sağlayabileceğini gösterdi. Elde edilen yük yoğunluğu enjeksiyonu 2.8 kA/cm2′  ulaşıyor. Yani daha önce elde edilenden 100 kat daha fazla.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150302122456.htm

Araştırma Referansı :

  1. Kyohei Hayashi, Hajime Nakanotani, Munetomo Inoue, Kou Yoshida, Oleksandr Mikhnenko, Thuc-Quyen Nguyen and Chihaya Adachi. Suppression of roll-off characteristics of organic light-emitting diodes by narrowing current injection/transport area to 50 nm. Applied Physics Letters, March 2, 2015 DOI:10.1063/1.4913461
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.