Sorting by

×
İlginç BilimKimyaMekatronikMetalurjiMühendislikVideobilim

Bu Ufak Robot Hamamböceği Gibi Dayanıklı

Berkeley, Kaliforniya Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni robot 1 gram ağırlığında bile olmasa da, 60 kg basınca kadar dayanabiliyor. Yani ezseniz bile bir şey olmuyor.

“Örneğin hamamböceğini ezseniz bile,onu yerde iyi sürmediğiniz takdirde,ölmez ve kaçar. Bu robota da birisi bastığında çok büyük bir ağırlık uygulamış olsa da, halen fonksiyon görüyor ve çalışıyor,” diyor araştırmacı Liwei Lin.

Science Robotics dergisinde yayınlanan habere göre, bu hamamböceği benzeri robot ince polivinilidin florür kaplı elastik polimerden oluşuyor.  Araştırmacılar kabloyla tutturdukları robota elektrik voltajı uyguladıklarında, küçük gövdesi esneyip düzleşiyor. Böylece bu bot tek ayağı üzerinde kurbağa gibi ilerleyebiliyor.

Böceklerden ilham alınarak yapılan bu robot, boyutuna göre oldukça hızlı, saniyede gövdesinin 20 katı yol alabiliyor.

İşte bu dayanıklılık ve hız kombinasyonu, robotu arama kurtarma görevleri için ideal yapabilir.

“Örnek verirsek, bir deprem olduğunda büyük makinelerle veya köpeklerle çalışmak çok zordur. Bütün molozun ve enkazın altında can aramak oldukça zor olabilir. İşte bu nedenle dayanıklı ve küçük boyda bir robota ihtiyacımız olabilir,”diyor Yichuan

Kaynak: Futurism.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu