Sorting by

×
GenelMekatronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Yamaha’dan Sürpriz: Motor Süren Robot MotoBot

motobot yamaha

Ünlü Japon motor üreticisi Yamaha Tokyo Motor Şov’da motorsiklet süren robotunu tanıtarak sürpriz yaptı. Yayınlanan tanıtım videosunda Motobot ,Yamaha’nın 1000 cc’lik R1M motorunu sürüyor. Normalde robotları artık pek alanda görmeye başlasak da,  aynı insanlar gibi motor süren bir robotu gerçekten görmemiştik.

Yamaha motorsiklet ve robotik teknolojisinin kalbi olan AR-GE çalışmalarıyla ortaya çıkan bu insansı (hümanoid) robot, normal sayılabilecek bir motoru sürebiliyor. Deneme amaçlı olan modelde sağa sola devrilmeyi engellemek için tekerler de kullanılmış. Robot aynı insan gibi gaz elciğini kullanabiliyor ya da denge kurabiliyor.

Motobot hakkında şimdilik çok bilgi sahibi değiliz, fakat yapılan kısa basın açıklamasında, “motorsikleti kontrol etmekte gereken kompleks hareketler özellikle yüksek hızlarda yüksek doğrulukla çalışan kontrol sistemleri gerektiriyor,” deniyor.

Bu deneylerin amacı, artık arabalarda gördüğümüz yarı otomatik sürücü destek sistemlerinin , motorlarda denenerek güvenliğin arttırılması olarak belirtiliyor. Yamaha bu deneylerden kazandığı teknik bilgileri teknolojisinin temeline oturtarak, sürücü güvenliğini ve destek sistemlerini geliştirerek , sektörde öncü olmayı hedefliyor.

Her ne kadar bu alanda gelişme yaşansa da özellikle ülkemizde motorsikletlere trafikte dikkat edilmediği bir gerçek. Umarız bu konuda bilinç artar.

yamaha robot sürücü robot sürücü

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Motor Süren Robot | Kaliteli Bilgi
  2. Geri bildirim: Yamaha'dan Sürpriz: Motor Süren Robot MotoBot | mekanikinovasyon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu