ElektronikKimyaMakalelerYeni İcatlar

Mikrometre İnceliğinde Vücuda Adapte Olabilen OLED Film Yapıldı

e-deri

Tokyo Üniversitesi’nden bilim insanları kandaki oksijen seviyesini, nabız, ölçebilen ince ve esnek ,vücudu sarabilen OLED ekranlı deri bandı geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde elektronik bir deri (e-skin) geliştirilerek, sporcuların ya da kronik hastaların durumları takip edilebilir.

Araştırmacıların hedefi insan vücuduna elektronik cihazlar entegre ederek, vücut fonksiyonunu geliştirmek ve yeniden yapılandırmak. Konu giyilebilir elektroniklere gelince incelik ve esneklik çok önemli, böylece vücuda en uyumlu bileşenler geliştirilebilir.

Buna rağmen, bugüne kadar geliştirilen çoğu cihaz ancak bir mm kalınlığında cam veya plastik substratta üretilen kısıtlı esnekliğe sahip malzemelerdi. Ayrıca mm ölçeğindeki esnek organik cihazlar havadan yeterince etkilenmeyecek kadar stabil değildi.

Prof. Takao Someya ve Dr. Tomoyuki Yokota liderliğindeki araştırma grubu sadece iki mikrometre kalınlığında yüksek kaliteli koruyucu bir film geliştirdi. Bu film ultra ince, ultra esnek ve yüksek performanslı giyilebilir elektroniklere yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Grup tarafından geliştirilen bu koruyucu film silisyum oksinitrit ve parilen adı verilen tabakalardan oluşuyor. Koruyucu film sayesinde oksijen ve suyun buharlaşması engellenerek başlarda sadece birkaç saat çalışan bant, günlerce dayanabiliyor. Ayrıca araştırma transparan indiyum kalay oksite (ITO) elektrotları ultra ince substrata hasar vermeden tutturularak, elektronik cilt ekranını mümkün kıldı.
Araştırma grubu yeni koruyucu tabaka ve ITO elektrotlar kullanarak polimer ışık saçıcı diot (PLED-polymer light-emitting diodes) ve organik fotodedektörler üretti. Üretilen bu cihazlar cilde yapışabilecek kadar ince ve vücudun hareketine uyum sağlayabilecek kadar esnek. PLEDler sadece 3 mm kalınlığında ve öncesinde rapor edilen ultra ince PLEDlerden 6 kat daha verimli. Bu sayede ısı üretimi ve güç tüketimi azaltılarak,  kan oksijeni ölçme, naıbz gibi tıbbi uygulamalar için oldukça uygun bir yöntem haline geliyor. Ayrıca kırmızı ve yeşil  PLEDler kullanılarak kan oksijen seviyesi temsili olarak gösterilebiliyor.

Akıllı telefonlardaki gelişmeyle iletişim yöntemi değişti. İletişim cihazları daha küçülse de halen bu cihazları yanımızda taşımak zorunda kalıyoruz. Peki ekranları vücudumuza tutturarak duygularımızı veya stres seviyemizi belirleyebiliriz. Ayrıca her seferinde ayrı bir cihaz taşımak yerine bizimle etkileşime geçen ve iletişime yeni bir boyut eklenecektir,” diyor Someya.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160416094631.htm

Referans:

  1. T. Yokota, P. Zalar, M. Kaltenbrunner, H. Jinno, N. Matsuhisa, H. Kitanosako, Y. Tachibana, W. Yukita, M. Koizumi, T. Someya.Ultraflexible organic photonic skin. Science Advances, 2016; 2 (4): e1501856 DOI: 10.1126/sciadv.1501856
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Vücutla bütünleşen OLED film üretildi ! – Gözde Gökdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu