Sorting by

×
MekatronikVideobilimYeni İcatlar

ROBOT HELİKOPTER PENÇESİYLE AYNI BİR KARTAL GİBİ AVLANABİLİYOR

Bu robot helikopter aynı bir kartal gibi avına odaklanarak, avını pençesiyle avlayabiliyor. Mikro insansız hava aracı (Micro Unmanned Aerial vehicle –MAV) yük taşıma ve alma açısından bugüne kadar tasarlanmış en kabiliyetleri robotlardan. Bir kartalın eşsiz av yeteneğini taklit eden bu robot helikopterler,  Pennsylvania Üniversitesi araştırma ekibini oluşturan Justin Thomas, Joe Polin, Koushil Sreenath ve Vijay Kumar tarafından programlandı. Dörtlü rotora sahip robot hava aracı inanılmaz bir dengeye sahip. Doğada kartalların avlanmasını inceleyen araştırmacılar , kuşun çarpışma noktasında pençelerinin hızını azaltarak ve ayaklarını sürterek , hızını kaybetmeden hedefini yakalamasını sağladığını fark etti. Bu nedenle tasarladıkları robot kartalın (helikopterin )500 gramı geçmemesi gerektiğini hesapladılar. Robot helikoptere uygun bir kol ve pençe yaratmaları gerekiyordu.

Çözüm;  158 gram gelen ve süpürme hareketini yapacak bir servo kol üretmekti. Ağırlığı azaltmak için kolda tek bir servo kullanıldı. Parçalar 3 boyutlu yazıcı ve lazer kesimli ABS ile yapılarak Dycem materyaliyle kaplandı. Dycem yüksek tutuş saplayan özel bir kauçuk malzeme.

Sonuçlar ise oldukça etkileyici çünkü, robotun avını yakalaması tümüyle zamanlamaya bağlı. Ekip robot kartalın  şiddetli rüzgarlarda, özel operasyonlarda kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Robot kartal videoda saniyede 3 metreye varan inanılmaz bir hızla hareket ederek, avını aynı bir kartal gibi yakalıyor.

Daha öncesinde Zürih’ te inanılmaz derecede dengeye sahip olan quadrocopterler ciritle mükemmel bir oyun sergilemişlerdi.

http://youtu.be/pp89tTDxXuI

 

Daha önceki çalışmalarda robot quadrocopterlerden (dörtlü helikopter)  bir ordu yaratmıştı. Bu ordu ahenkle dans edip arı sürüsü gibi vızıldıyorlardı. Aslında savaşta robot helikopterlerden oluşan  bir sürünün üstünüze gelmesi oldukça korkutucu olurdu herhalde…

kartal ve robot

Kaynak :http://www.gizmag.com/eagle-mav-drone/26683/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu