Sorting by

×
Yeni İcatlar

HOVERTRAX SEGWAY’ İN YATAY OLANINA BENZİYOR

Solowheel ve Hydroglider’ ın mucidi, yeni buluşunu “Hovertrax” olarak adlandırdı. Geleceğe dönüşteki hoverboard’ un aksine, Hovertrax sanki yatay bir Segway(ginger) gibi tasarlanmış. Segway’ e göre daha küçük ve eller serbest kullanılan bir ulaşım aracına benziyor. Ayrıca hem taşınması ve kullanımı daha kolay.

Hovertrax 4 kg ‘ lık ağırlığıyla bir kaykay hafifliğinde. Hovertrax solowheel ‘ in aksine her yaştan insanın kullanılabileceği kadar kolay tasarlanmış. İki tekerde de ayrı elektrik motor, gyro sensör ve accelerometre yerleştirilmiş. Motorları ise ayağınızın topuğuyla ya da burnuyla kontrol ediyorsunuz.  Tek bir ayağınızın hareketiyle kolayca dönebilir spin atabilirsiniz.

Kulağa çok basit gelse de denge ve manevra için biraz yetenek gerekeceği kesin. Aracın otomatik dengeleme karakteristikleri sürücüyü dengede tutmaya yarasa da , ayakların sürekli çarpık durması kullanım zorluğu yaratabilir.

Hovertrax 8 km hıza çıkabiliyor ve 30 dakika süresince çalışabiliyor. Aracın lityum iyon pili bir saatte normal prizden şarj olabiliyor.

Mucit geliştirme için Kickstarter’ dan fon alıyor.Kickstarter’ dan 40 sponsor bulan firma, 40000 dolar fona ulaştığında üretime geçecek.  Minimum ön sipariş fiyatının 695 dolardan başlayacağı belirtiliyor.

Hovertrax şimdilik sınırlı sayıda üretildi.  Mucit aletin düz zeminde ilerlemek için en iyi yol olduğunu , 15 derecelik eğime kadar tırmanabileceğini belirtiyor. Aracın hızı 8 km olduğundan pek heyecan verici gözükmüyor. 700 dolar bu alete verene kadar daha ucuza bir elektrikli kaykay veya iyisinden bir bisiklet almak daha mantıklı gözüküyor.

Kaynak :

http://www.gizmag.com/hovertrax-urban-mobility/27368/

http://www.kickstarter.com/projects/687658339/hovertrax?ref=live

 

hovertrax parçaları -gerçekbilim

 

hovertrax yönlenme-gerçekbilim

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu