Sorting by

×
ElektronikKimyaMühendislikYeni İcatlar

Vücuttaki Fonksiyonları Takip Etmek İçin Sensör Dövme Geliştirildi

Tokyo Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen bu yeni hipoalerjenik sensörler Nature Nanotechnology dergisinde, deneyleriyle yayınlandı. Parmağınızın ucunda ve bileğinizde yer alabilecek şekilde geliştirilen bu geçici dövmeler sadece stil veya gösteriş olsun diye yapılmadı! Tıpkı normal bir hint kınası gibi hissedilen bu dövme sayesinde, hayati sorunlar ve hastalıklar daha kolay çözüme kavuşabilecek. İnsan saçından 1000 kat daha ince olan bu çoklu mini dövmeler, nanokroset maddesinden yapıldı. Ayrıca yayınlanan makalenin bir haftalık test raporlarına göre, sensörler deriyi tahriş etmiyor ve alerjik reaksiyona neden olmadı.Yani bu dövmeler, vücut içerisindeki en ufak bir sorunu bile rahatlıkla fark edebiliyor.

Deneyde elektrikli deri işleme yöntemini kullanarak, vücut sıcaklığını ve basıncını da tespit edebildiği belirlendi.  Gelecekte bu dövmeler ile hamile kadınların ve protez kol takanların kas sinyalini bir mobil uygulama üzerinden tüm sağlık değer bilgilerini görüntülemeyi hedefliyorlar.

Japonya’da bilim insanları tarafından geliştirilen bu giyilebilir dövme sensörü, suda çözünebilir  polimer(polivinil alkol) ve altın tabakalardan oluşan nano ölçekli kafeslerden yapılmıştır. Araştırmacılar dayanıklılık ve yumuşaklık için kullandılar. Sadece bir canlının sağlığını izlemek için değil aynı zamanda protez kolların daha iyileştirilmesi için de bir yardımcı araç olabilecek.

Kaynak :

Daha Fazla Göster

Adem Aygün

Merhabalar, ben Adem AYGÜN. Bilim aşığı olarak araştırırken gördüğüm güzel bilgileri haber, video haline getirmek ve insanlara bir şeyleri anlatmak.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Vücuttaki Fonksiyonları Takip Etmek İçin Sensör Dövme Geliştirildi - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu