Sorting by

×
Tıp ve SağlıkYeni İcatlar

Ateş Ölçer Kol Bandı : Giyilebilir,Basılabilir Sıcaklık Sensörü Geliştirildi

ateş ölçer kol bandı

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılara ateşiniz çıktığında alarm verebilen esnek ve kendi gücünü kendi elde edebilen bir kol bantı geliştirdi. Bu kol bantı, 22-26 Şubat arasında 2015 IEEE Uluslararası Katı Hal Devreleri Fuarı’nda sunulacak. Esnek organik bileşenlerden oluşan bu buluş, kalp ve vücut sıcaklığı gibi değerleri ölçen diğer cihazlarla uyumlu olarak çalışıyor. Böylece sağlık durumu sürekli kontrol altına alınabiliyor.

Prof. Professor Takayasu Sakurai’nin liderliğinde geliştirilen cihaz; organik bileşenlerden oluşan, esnek amorf silikon güneş paneli, piezoelektrik hoparlör, sıcaklık sensörü ve güç kaynağı devresi ile giyilebilir bir paket haline geliyor.
Kalp atışı ve vücut sıcaklığı gibi sağlık belirtilerini izleyerek, çocuklar, yaşlılar ve hastaların sağlığı daha iyi takip edilebilir. Bu gibi uygulamalarda kullanılan sensörlerin hasta konforu açısından esnek ve kablosuz olması gerekiyor. Tabi bakım gerektirmemesi , dışardan güç kaynağına ihtiyacı olmaması ve de ucuz olması da gerekiyor.
Mevcut sensörlerde bulunan katı bileşenler nedeniyle enneklik gibi özellikler sağlanamıyor. Fakat yeni geliştirilen bu teknolojide, organik bileşenler polimer film üzerine inkjet yazıcıyla basılabiliyor.

Ateş ölçer alarmlı kol bandı ilk kez kullanılan bir kaç geliştirmeye sahip , bunlardan ilki ise ses üretebilen bir organik devre  ve de organik güç kaynağı.  Cihazın esnek termal sensör 36,5ºC ile 38,5 ºC arasında sıcaklığa bakarak, oda koşullarına göre 7,3 katlık bir aydınlatma sağlıyor.

“Ateş ölçer alarmlı kol bandımız, esnek ve tüketilebilir cihazların sağlık alanında kullanılabileceğini gösteriyor. Sıcaklık sensörlü ve ateş ölçer alarmlı sistemi teknolojisini tanıtmakla kalmayıp,bu sistemi kalp atışı ve kan basıncı ölçer sistemlere adapte edebiliyoruz,” diyor Prof. Someya.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150223084343.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu