Sorting by

×
MühendislikYeni İcatlar

Vücut Isısıyla Çalışan El Feneri Lumen

ısılı fener

Normalde led elfenerleri artık her yerde görebileceğimiz aletler, fakat bunların hepsi pille çalışıyor. Fakat öyle bir el feneri düşünün ki, pil olmadan sadece vücut ısısıyla çalışıyor. Newyork tabanlı bir firma tarafından geliştirilen bu el fenerine Lumen(lümen) adı verildi. El fenerinde ne bir düğme , ne de pil var.

Çeşitli atölye ekipmanları kullanılarak üretilen icat, vücut ısısını elektrik enerjisine, oradan da ışık enerjisine çeviriyor. Fener 36,5 C vücut ısısı ve hava sıcaklığının 27 C hava sıcaklığının olduğu bir ortamda 15 mA  ve 3v üretiyor. Vücut sıcaklığı ve hava sıcaklığı arasındaki fark arttıkça süper kondansatörde depolanan güç artıyor. Bu miktarda bir enerji 5 mm Cree ledleri 3000 mCd ışık verecek şekilde yakabiliyor.

Bu termo elektrik jeneratör sayesinde , küçük bir seramik çubuk sayesinde parmağınızı yerleştirdiğinizde elektrik akımı üretiyor. İşte vücut sıcaklığı ve çevre arasındaki bu sıcaklık farkı yeterli olduğunda led lambayı yakacak kadar güç üretiliyor. Eğer siz çok sıcak, dışarısı çok soğuk ise oluşan aşırı güç sonrasında kullanılabiliyor.

Eğer feneri tümüyle karanlıkta görmek istiyorsanız, trityum vialli alabilirsiniz. Lumen iki ayrı materyalden üretilebiliyor, titanyum veya alüminyum . Titanyum versiyon  45 dolar, alüminyum olansa 35 dolar.

Yine bir Kickstarter projesi olan bu çevreci buluşun,  ilk gönderimleri Şubat ayında başlayacak.

trityum

 trityumlu ışık

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: VÜCUT ISISIYLA ÇALIŞAN EL FENERİ | neslihankarakus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu