FizikKimyaMakalelerMühendislik

Mantis Karidesinden İlham Alan Malzeme Uçak Kompozitinden Daha Dayanıklı Çıktı

mantis karidesi

 

http://youtu.be/_8K3bx42jVM

Mantis karidesinden ilham alan bilim insanları, karidesin kabuğuna benzer bir kompozit geliştirerek günümüzdeki uçaklarda kullanılan malzemelerden daha dayanıklı malzemeler tasarladılar. Kaliforniya, Güney Kaliforniya ve Purdue Üniversitesi’nin işbirliğiyle geliştirilen tasarlanan kompozit materyal spiral biçimli ve karbon fiber epoksili tabakalar sayesinde mantis karidesinin kabuğunu taklit edebiliyor.

Bu tür kompozitlerin araba şasilerinden, kurşun geçirmez yeleklere , kasklardan uçaklara pek çok kullanım alanı var.

Araştırmaya göre araştırmacılar karbon fiber epoksi kompozitleri 3 farklı spiral yapısıyla 15-25 derece arası yerleştirdiler. Ayrıca kontrol için iki kontrol yapısı daha oluşturarak bunları da uçak sanayinde bugün kullanılan tek yönlü olarak ve yarı izotropik  olarak 0 derece, 45 derece,45 derece ve 90 derecelik son bir tabaka olarak ayarladılar. Asıl hedef darbe dayanıklığı ve enerji emilini spiral yapılarda davranışını incelemek içindi.

Araştırmacılar ağırlık düşüş testinde spiral yapıda 100 jullük enerji yarattılar. Dış hasarı görsel yolla ölçerken iç hasarı da ultrasonla ölçtüler.

Tekyönlü numuneler parçalandı ve testten kaldı. Yarı  izotropik numunelerin arkası delindi ve önemli miktarda fiber hasarı aldı. Fakat spiral numunelerde sadece biraz fiber ayrılması görüldü ve diğer gibi tümüyle delinmedi. Yarı izotropik numunelere kıyasla spiralli numunelerde  % 20 ila % 50 arası daha az çökme hasarı gösteriyor. Ultrason testlerine göre spiralli numunelerde hasar yanlamasına yayılırken, yarı izotropik numunelerde katastrofik olarak kopma eğilimi görülüyor. Alınan sonuçlar spirali numunelerin genel olarak % 15-20 civarında daha fazla dayanıklı olduğunu gösterdi.

Malzemenin gelecekte daha da geliştirilerek sanayinin diğer kollarında da kullanılması bekleniyor. Proje için ABD Savunma Bakanlığı 7,5 milyon dolar bütçe ayırdı. Bu sayede daha hafif ve dayanıklı arabalar ve uçaklar geliştirilebilir.

Kaynaklar :

http://phys.org/news/2014-04-mantis-shrimp-stronger-airplanes.html

http://www.sciencenewsline.com/articles/2014042217590013.html

Araştırma Referansı :

  1. L.K. Grunenfelder, N. Suksangpanya, C. Salinas, G. Milliron, N. Yaraghi, S. Herrera, K. Evans-Lutterodt, S.R. Nutt, P. Zavattieri, D. Kisailus. Bio-inspired impact-resistant compositesActa Biomaterialia, 2014; DOI:10.1016/j.actbio.2014.03.022

mantis karidesi spiral

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Mantis karidesinden dayanıklı malzeme - firinet - firinet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.