MakalelerTıp ve Sağlık

Omega 3 Yağ Asidi Çocuklarda Astım Riskini Azaltıyor

Gebelikte omega-3 takviyesinin çocuklarda astım riskini üçte bir azaltabileceği ortaya çıktı. Waterloo ve Kopenhag üniversitelerinden bilim adamlarının araştırması, gebeliğin son 3 ayında eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içeren omega-3 yağ asitlerinden (uzun zincirli) 2,4 gram alan gebelerin çocuklarında astım riskinin yüzde 31 kadar azaldığını gösterdi.

Bilim adamlarından Prof. Hans Bisgaard araştırmayla, soğuk deniz balıklarında bulunan ve bağışıklık sistemini düzenlemede önemli rol oynayan bu asitler ile antienflamatuvar özellikler arasında bağlantı bulunduğunun kesinleştiğini vurguladı.

Gebelerin kanındaki EPA ve DHA seviyesini ölçmek için Waterloo Üniversitesi’nde geliştirilen hızlı analitik bir teknik kullanıldı.

Gebeliğin 24. Haftasında ve doğumdan 1 hafta sonra 695 kadının kan örneklerini inceleyen bilim adamları çocukların sağlık durumunu da 5 yıl boyunca gözlemledi.

Araştırma başladığında kanındaki EPA ve DHA seviyesi düşük olan kadınların omega-3 takviyesinden en fazla yararlananlar olduğu, bu kadınların çocuklarında astım riskinin yüzde 54’e kadar düştüğü belirlendi.

Sonuçları ‘’New England Journal of Medicine’’ dergisinde yayımlanan araştırmanın başındaki Ken Stark da, kanındaki yağ asitleri oranının düşük olduğu tespit edilen kadınlara omega-3 takviyesi verilmesinin çocuklarda astım riskini azaltabileceği ve önleyebileceğini belirtti.

Günümüzde 5 çocuktan 1’i okul çağından önce bağışıklık sistemiyle bağlantılı astım hastalığına yakalanıyor. Astım hastası çocukların oranı Batı ülkelerinde son 10 yılda iki kattan fazla arttı. Uzmanlar bu durumun gebelikte kadınların yeterince yağ asidi içeren besinler almamasından kaynaklandığını düşünüyor.

 

Journal Reference:

  1. Hans Bisgaard, Jakob Stokholm, Bo L. Chawes, Nadja H. Vissing, Elin Bjarnadóttir, Ann-Marie M. Schoos, Helene M. Wolsk, Tine M. Pedersen, Rebecca K. Vinding, Sunna Thorsteinsdóttir, Nilofar V. Følsgaard, Nadia R. Fink, Jonathan Thorsen, Anders G. Pedersen, Johannes Waage, Morten A. Rasmussen, Ken D. Stark, Sjurdur F. Olsen, Klaus Bønnelykke. Fish Oil–Derived Fatty Acids in Pregnancy and Wheeze and Asthma in OffspringNew England Journal of Medicine, 2016; 375 (26): 2530 DOI: 1056/NEJMoa1503734

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161229113451.htm

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu