Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Mavi Gözlüler Tek ve Ortak Atadan Geliyorlar

mavi göz

Yeni yapılan bilimsel bir araştırma mavi gözlü insanların tek ve ortak bir atadan geldiğini gösterdi. Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanları 6000 ila 10000 yıllık öncesine kadar genetik mutasyonları takip ederek, mavi gözün sebebini buldu.

Nasıl Bir Genetik Mutasyon Oluşuyor ?

“Kökende herkes kahverengi göze sahiptir. Fakat kromozomlarımızdaki OCA2 genini etkileyen bu mutasyon kahverengi gözün oluşmasını engeller, “ diyor Hücre Moleküler Tıp Bölümü’nden Prof. Hans Eiberg. OCA-2 gen kodlarına P proteini denir ve melanin pigmentinin üretiminde yer alır. Melanin pigmenti ise saçımıza,gözümüze ve cildimize renk veren bir pigmenttir. OCA2 genine bitişik olarak duran bu anahtar tümüyle kapanırsa, iristeki melanin pigmenti azalarak, kahverengi gözlerin açılarak maviye dönmesine neden oluyor. İşte OCA2 pigmentindeki bu etki çok spesifik. OCA2 geni tümüyle parçalanırsa veya kapanırsa, melanin pigmenti üretilmediğinden, saç, göz ve cilt rengi kalmaz ve albinizm oluşur.

 

Sınırlı Genetik Varyasyon

Gözlerde kahverengiden yeşile doğru olan renk değişimi ,iristeki melanin miktarıyla açıklanabilir, fakat mavi gözlere sahip bireylerde, melanin miktarı değişimi çok küçük derece gerçekleşiyor. “Buradan yola çıkarak, tüm mavi gözlü bireylerin aynı atadan geldiğini belirtebiliriz. Mavi gözlülerin hepsinde DNA’nın aynı bölümü değişerek miras kalmış,” diyor Prof. Eiberg. Fakat kahverengi gözlü bireylere DNA’nın melanin pigmentini yönettiği farklı bölgeler varyasyona uğradığından aynı atadan gelmiş olamazlar.

Prof. Eiberg ve ekibi mitokondriyal DNA’yı inceleyerek Ürdün, Danimarka ve Türkiye’de mavi gözlü bireylerdeki çeşitliliği inceledi. 1996’da başlayarak son dokuz yılda elde edilen bulgular OCA2 geninin göz renginden sorumlu olduğunu gösterdi.

 

Doğa Genlerimizi Karıştırıyor

Kahverengi gözden, mavi göze doğru olan mutasyon ne pozitif ne de negatif mutasyondur. Saç rengi, kellik, çilsizlik gibi mutasyonlar insanın hayatta kalma olasılığını arttırıp azaltmayan mutasyonlardan biri de  göz rengi. Prof. Eiberg diyor ki; “Basitçe bu doğanın sürekli inşa genomunu karıştırarak, genetik insan kromozom kokteyli yarattığını ve yeni şeyler denediğini gösteriyor.”

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080130170343.htm

Araştırma Referansı :

  1. Hans Eiberg, Jesper Troelsen, Mette Nielsen, Annemette Mikkelsen, Jonas Mengel-From, Klaus W. Kjaer, Lars Hansen. Blue eye color in humans may be caused by a perfectly associated founder mutation in a regulatory element located within the HERC2 gene inhibiting OCA2 expression. Human Genetics, 2008; 123 (2): 177 DOI:10.1007/s00439-007-0460-x
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Mavi Gözlüler Tek ve Ortak Atadan Geliyorlar | BilgiKitabım
  2. Geri bildirim: Mavi Gözlüler - Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır - Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu