Fizikİlginç BilimMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Parçacık Fiziğindeki Yeni Bulgu Antimadde Yoksunluğunu Açıklayabilir

Parçacık fiziğinin temelini oluşturan Standart  Modele göre madde ve zıttı antimadde arasında nerdeyse hiçbir fark yok. Buna rağmen gözlenebilir evrenin neden sadece maddeden oluştuğuna dair pek kanıt yok. Eğer orada antimadde varsa , yakınında madde olduğunda yüksek yoğunluklu bir gama radyasyonunun gözlenmesi lazım. Fakat bugüne kadar böyle bir gözlem yapılmadı. Bu nedenle evrenin ne bu kadar yoğun madde içerdiği parçacık fiziğinde halen en büyük sorulardan işaretidir.

Standart modeldeki antimadde vb. boşlukları doldurmak için fizikçiler  ekstra yeni parçacıklar ekleyerek bu problemi çözmeyi düşünüyor. İkili Higgs Duble Modeli(Two Higgs Doublet Model) adı verilen bir modelle dört ekstra parçacık daha ekleniyor. Bu model LHC’de yapılan tüm parçacık gözlemleriyle uyuşsa da, halen madde –antimadde dengesizliği problemine çözüm getirip getirmeyeceği belli değil.

Helsinki Üniversitesi’nden bilim insanlarından oluşan bir ekip bu problem farklı bir açıdan ele almak için yola çıktı. Elde edilen bulgular  Physical Review Letters dergisinde yayınlandı.

Büyük Patlama’dan birkaç pikosaniye sonrasında Higgs bozonu oluştu ve evren sıcak plazma halindeydi.

“Boyutsal indirgeme tekniğiyle sıcak plazmada  parçacıkların izleyeceği kuralları daha sade kuantum teorisiyle açıklıyoruz,” diyor yazarlardan Dr. David Weir.

“Bu yeni kurallar uygulandığında daha ağır, daha yavaş hareket eden parçacıkların çok fazla olmadığı ortaya çıkıyor, böylece daha az kompleks bir teoriyle olayı çözümlemeyi hedefliyoruz.”

Sonrasında bu teori bilgisayar simülasyonlarıyla da çalışılabilir ve daha net bir resim sağlayabilir. Özellikle higgs bozonu ortaya çıktığında dengenin nasıl büyük ölçüde bozulduğunu gösterebilir. Bu, İkili Higgs Duble Modeli kullanılarak evren tarihinde şu anda madde-antimadde asimetrisinin oluşması için bir alan bulunup bulunmadığının belirlenmesi için önemlidir.

“ Elde ettiğimiz sonuçlar gösterdi ki, antimadde yokluğunu veya varlığını mevcut gözlemlerle açıklamak da mümkün. “diyor  Dr. Weir.Özellikle boyutsal indirgeme kullanan bu yeni yaklaşım önceki çalışmadan tümüyle bağımsızdır.

Higgs bozonu böyle şiddetli bir şekilde yanarsa yankılar bırakırdı. Evrenin yeni evresinin kabarcığı, bulutlara çok benzediğinden ve evren kapalı bir gökyüzü gibi görünene kadar genişledikçe, kabarcıklar arasındaki çarpışmalar çok fazla yerçekimsel dalga üretecekti. Helsinki Üniversitesi ve diğer yerlerdeki araştırmacılar artık Avrupa LISA projesi gibi görevlerde bu yerçekimsel dalgaları aramaya hazırlanıyorlar.

Kaynak: Sciencedaily

Referans:

  1. Jens O. Andersen, Tyler Gorda, Andreas Helset, Lauri Niemi, Tuomas V. I. Tenkanen, Anders Tranberg, Aleksi Vuorinen, David J. Weir. Nonperturbative Analysis of the Electroweak Phase Transition in the Two Higgs Doublet ModelPhysical Review Letters, 2018; 121 (19) DOI: 10.1103/PhysRevLett.121.191802
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.