Sorting by

×
DeneyselMakalelerTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Ultrason Terapisiyle, 2 Hastayı Daha Komadan Çıkarmayı Başardı

5 yıl öncesinde Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden(UCLA) bilim insanları, ultrason cihazıyla bir koma hastasını hızlı bir şekilde uyandırmayı başarmıştı. Araştırmacılar bu sonucun tekrarlanabilir olduğunu umuyordu. İşte şimdi iki hasta daha, hızlı uyandırma sayesinde komadan çıkmayı başardı.

2016 vakasında, Prof. Martin Monti bir cezve boyutundaki ultrason cihazıyla, hastanın talamusuna düşük yoğunluklu uyarıcı atımlar yaparak 25 yaşındaki koma hastasını uyandırdı. Beynin talamusu ana işlem merkezi gibi çalışıyor ve tipik olarak koma hastalarında zayıflıyor.

Tedavi sonrasında hasta hızla iyileşti. Oysa komadayken hasta çok az bilinç işareti gösteriyordu. Fakat tedavi sonrasında, tümüyle uyandı ve sorulan soruları anlayarak, kafasıyla onlara cevap verebilecek hale geldi. O zamanlar araştırmacılar hastanın şans eseri uyanmış olabileceğini düşündü. Hasta, belki de tedavi esnasında zaten komadan çıkıyordu veya beyni tedaviye özel bir tepki gösteriyordu.

Üç Kişiden, İkisinde Ultrason İşe Yaradı

Artık Monti ve arkadaşları iki kişide daha başarıya ulaştıklarını açıkladı. Yani tedavi işe yarıyor.

Birinci vakada 14 ay önce inme geçirmiş ve çok az bilinç sinyali gösteren 56 yaşında erkek hastada ultrason tedavisini denediler. İlk ultrason tedavisinden sonra, hasta söylendiği zaman bir topu kavrayıp, bırakabiliyor ve iki akrabasının ismi söylendiğinde fotoğraflarına bakabiliyordu. İkinci seansta ise bir şişe suyu ağzına götürebiliyor, kalem-kağıt kullanabiliyor ve konuşarak iletişim kurabiliyordu.

İkinci vakada ise iki buçuk yıl önce kardiyak arrest (kalp durması) geçirmiş 50 yaşındaki kadın hasta çok daha az bilinç belirtisine sahipti. İlk tedaviden sonra tarak ve kalem gibi nesneleri tanımaya başladı. Hasta komaya girdiğinden beri böyle bir yeteneğe sahip değildi.

İki vakada da,hastaların kafalarının yan tarafına ultrason cihazı yerleştirilerek 10 dakikalık periyotlar halinde, 10ar kez 30 saniyelik aktivasyon gerçekleştirildi. İki hasta da bir hafta arayla benzer seanslara girdi. Bilim insanları bu tedavinin güvenli ve yan etkisiz olduğunu belirtiyor. Ayrıca cihaz tarafından yayılan enerjinin, klasik Doppler ultrason cihazlarından daha az olduğu söyleniyor.

Buna rağmen; trafik kazasından sonra 5,5 yıldır komada olan 58 yaşındaki erkek hastada tedavi etki göstermedi. Yine de bilim insanları, iki hastayı komadan çıkarabildikleri için oldukça mutlular.  

Elde edilen sonuçların gerçekten umut verici olduğu düşünülüyor. İlave çalışmalar planlanırken, cihazı yeni ticari versiyonunun hastanelerde rutin olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Cihazın birkaç yıldan önce piyasaya çıkmayacak.

 Araştırma Brain Stimulation dergisinde yayınlandı.

Kaynak: UCLA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Ultrason Terapisiyle, 2 Hasta Daha Komadan Çıkarmayı Başardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu