Alternatif EnerjiKimyaMakalelerMühendislikNanoteknoloji

Yeni Geliştirilen Alüminyum Batarya Daha Çevreci Bir Seçenek Sunuyor

İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesi ve Slovenya Ulusal Kimya Enstitüsü’nden bilim insanlarının geliştirdiği katot ile hem çevreci, hem yüksek enerji yoğunluğuna sahip alüminyum bataryalar üretilebilir.

Yeni geliştirilen alüminyum pil konsepti, önceki versiyonlara göre 2 kat daha yoğun enerjiye sahip ve bol bulunan materyallerden yapıldığından, daha düşük maliyetli bir çözüm olabilir. Bu yeni teknoloji ölçeklenebilir olma potansiyeli yüksek olduğundan, güneş ve rüzgar enerjisini depolama için de kullanılabilir.  

Gün geçtikçe lityum kaynaklarının tükendiği düşünülürse, alüminyum pil daha düşük maliyetli ve çevreci bir seçenek olabilir.

Geliştirilen en son teknoloji alüminyum pillerden 2 kat daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olan pilde katot olarak, organik nano yapıda antrakinon(anthraquinone) kullanıldı. Önceki alüminyum pillerde daha düşük enerji yoğunluğuna sahip grafit kullanılıyordu.

Antrakinon katot, daha öncesinde Slovenya Ulusal Kimya Enstitüsü’nde ve şimdi Chalmers’da ziyaretçi araştırmacı olan Jan Bitenc tarafından geliştirildi. Katotta bulunan bu organik molekül elektrolitte bulunan pozitif yük taşıyıcıları depoluyor ve alüminyum bataryayı mümkün olan en yüksek enerji yoğunluğuna çıkarıyor.

“Bu yeni katot materyali daha uygun bir yük taşıyıcı olduğundan, bataryalarda alüminyumun kullanım potansiyelini iyileştiriyor. Çalışmamıza devam ederek, daha iyi bir elektrolit için de araştırma yapıyoruz. Mevcut versiyonda klor var, bundan kurtulmak istiyoruz,” diyor Chalmers araştırmacısı Niklas Lindahl. Araştırmacı enerji depolamayı yöneten iç mekanizmaları araştırıyor.

Günümüzde ticari olarak kullanılabilir alüminyum batarya yok, hatta araştırmalar bile çok yeni. Burada sorulmak istenen alüminyum bataryalar, lityum pillerin yerini alabilir mi?

Alüminyum pillerin enerji yoğunluğu , lityum pillerin ancak yarısına denk geliyor. Fakat alüminyum da, lityuma göre daha iyi bir yük taşıyıcısı çünkü multivalent olduğundan birkaç iyonu karşılayabiliyor. Ayrıca bataryalar çevreye daha az zarar veriyor. Araştırmacılar gelecekte alüminyum pillerin, lityum pillerin yerini alabileceğini umuyor.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190930082249.htm

Araştırma Referansı:

Jan Bitenc, Niklas Lindahl, Alen Vizintin, Muhammad E. Abdelhamid, Robert Dominko, Patrik Johansson. Concept and electrochemical mechanism of an Al metal anode ‒ organic cathode batteryEnergy Storage Materials, 2019; DOI: 10.1016/j.ensm.2019.07.033

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Customizeable news platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu