Alternatif EnerjiKimyaMühendislik

Isı ve Aktif Karbonla Plastikler Jet Yakıtına Dönüştürülebiliyor


Washington State Üniversitesi ‘nden Doç.dr. Hanwu Le liderliğinde bilim insanlarından oluşan bir ekip, düşük yoğunluklu plastikleri jet yakıtına çevirmenin bir yolunu buldular. Normalde bu plastikler diğer bir plastik türüne dönüştürülebiliyor fakat bu durumda da daha fazla atık ortaya çıkıyor. 

Araştırmacılar önce plastik poşetler, süt şişeleri gibi düşük yoğunluklu atıkları öğüterek, onları 3mm büyüklüğündeki granüllere dönüştürüyor. Sonra bu granüller tüp reaktörü adı verilen bir aktif karbon yatağına yerleştiriliyor. Plastik ve karbon karışımı  430 ila 571 ºC dereceye ısıtılarak piroliz işlemi uygulanıyor. Karbon katalizör görevi görerek plastiği parçalayarak, hapsolmuş hidrojeni salmasını sağlıyor.

7 farklı tür aktif karbonu test ettikten sonra ekip, % 85 jet yakıtı ve %15 dizelden oluşan bir karışım üretti. Bu yakıtlar birbirinden ayrılabiliyor ve ayrıca karbon yeniden kullanmak için ayrılıyor ve katalitik etki için yeniden aktiflenebiliyor.

Oldukça etkili olduğu belirtilen bu prosesin endüstriyel seviyeye taşınmasında sadece ufak bir problem olduğu belirtiliyor.

“ Bu sayede %100’e yakın plastiği enerjiye geri çevirebiliyoruz.Yakıt kalitesi çok iyi, bunun yanında yan ürün olarak çıkan gazlar yüksek kaliteli ve kullanışlı,” diyor Lei.

 Araştırma Applied Energy ‘ de yayınlandı. British Airways’in bu tarzda bir geri dönüşüm tesisi kurduğu ve araştırmayla ilgilenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Washington State University 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu