Sorting by

×
Alternatif EnerjiBilimsel GelişmeElektronikMakalelerMühendislikVideobilim

Isınan Yüzeylerden Elektrik Üreten Boya Yapıldı

Normalde termoelektrik maddeler sıcak veya soğuk yüzeylerdeki ısı enerjisini alarak, elektrik enerjisine dönüştürebilir. Genelde termoelektrik jeneratörler sert malzemelerden yapılır. Bu malzemeler sayesinde artık ısı elektriğe dönüştürülebilir ya da kompresörler ve sıvılar olmadan soğutma yapılabiliyor. Fakat sert yapılarından dolayı ancak düz yüzeylere uygulanabiliyorlar. İşte Kore Fen ve Teknoloji Kurumu-UNIST ‘ten mühendisler pek çok yüzeye boyanabilen bir termoelektrik kaplama üretti.

Normalde Peltier, Seebeck veya Thomson etkisi sayesinde iki taraftaki sıcaklık farkı kullanılarak voltaj üretilebiliyor.

Özel bir inorganik formüle sahip termoelektrik boyada ise, Bi2Te3 (Bizmut Telürür) ve Sb2Te3 (Antimon Telürür) parçacıklar  kullanılarak iki tür yarıiletken madde yaratıldı. Araştırmacılar boyayı test etmek için p tipi ve n tipi termoelektrik boyayı metal bir kubbeye uygulayarak santimetrekarede 4 mW üretildi.

KAIST cm’de 40 mW üretebilen esnek maddesinin aksine bu yeni termo elektrik maddenin en büyük avantajı fırçayla nerdeyse her türlü yüzeye boyanabiliyor olmasıdır. Bu madde sayesinde beklide bir gün binaların çatıların ve arabaların dış yüzeyleri kolayca boyanarak elektrik üretilebilir.

“Ürettiğimiz bu boya ısı üreten her şekilde , tipte ve boyutta yüzeye uygulanabilir. Bu materyal yeni bir yenilenebilir enerji sistemi olarak yerini alacaktır,” diyor UNIST’ten Prof. Son.

Bu yeni ilginç boya ısı kaybının yaşandığı yüzeylerde , günümüz cihazları için yeterli enerjiyi üretebilir. Isı kaybının engellenmesi için de büyük önem taşıyor.

Sonuçlar Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Kaynak : UNIST

Araştırma Referansı : 
Sung Hoon Park, Seungki Jo, Beomjin Kwon, Fredrick Kim, et al., “High-performance shape-engineerable thermoelectric painting”, Nature Communications 7, Article number: 13403 (2016).

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Geri bildirim: Isınan Yüzeylerden Elektrik Üreten Boya Yapıldı - Herşeyolog
  2. Boyalar bu şekilde verimli kullanılabiliyorsa, bir sonra ki aşama hareket eden her türlü taşıt için sürtünmeyi “yok eden” bir materyale dönüştürmeyi gerçekleştirmek olmalı, bence.

  3. Geri bildirim: Isınan Yüzeylerden Elektrik Üreten Boya Yapıldı yazısına Murat tarafından yapılan yorumlar - Herşeyolog
  4. Geri bildirim: Isınan Yüzeylerden Elektrik Üreten Boya Yapıldı yazısına Isınan Yüzeylerden Elektrik Üreten Boya Yapıldı | LightWorld tarafından yapılan yorumlar - Herşeyolog
  5. Geri bildirim: Isınan yüzeylerden elektrik üreten boya - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu