Sorting by

×
Bilimsel GelişmePsikolojiTıp ve Sağlık

ARAŞTIRMAYA GÖRE KORKU BEYİNDEN SİLİNEBİLECEK

Yeni oluşan duygusal hafızalar insan beyninden silinebilir. Uppsala Üniversitesi tarafından yapılan yen araştırmaya göre bu mümkün. Araştırma akademik Science jurnalinde yayınlandı. Bulgular,  hafıza ve korku üzerine yapılan araştırmalarda bir dönüm noktası teşkil ediyor.

Thomas Agren Psikoloji Bölümü’ nde doktora öğrencisi ve Profesör Mats Fredikson ve Tomas Furmak’ ın gözetiminde çalışıyor. Thomas Agren beyinden yeni oluşmuş duygusal hafızaların  silebilmenin mümkün olduğunu gösterdi.

İnsan bir şeyler öğrendiğinde, uzun süreli hafıza kuvvetlendirme prosesi  yardımıyla yaratılarak, proteinlerin oluşumundan temel alınır. Bir şey hatırladığımızda hafıza bir anlığına stabilitesini kaybeder, sonra tekrar stabil olarak diğer bir kuvvetlendirme prosesini etkinleştirir. Diğer bir deyişle, temelde ne olduğunu hatırlamayız, fakat en son sefer ne olduğunu düşündüğümüzü hatırlarız. Yeniden kuvvetlendirme prosesini engelleyerek hatırlamayı ve bununla beraber hafızanın içeriğini etkileyebiliriz.

İşte bu araştırmada araştırmacılar sübjelere nötr bir resim göstererek anlık elektrik şoku verdiler. Böylece resimle beraber sübjelerde korku hafızası şekillenerek korkuları açığa çıktı. Korku hafızasını aktive etmek için şok verilmeden sadece resim gösterildi.

Diğer bir deney gurubunda ise,  resmin tekrarlanan  gösterimlerinin yardımlarıyla korku anılarının kuvvetlendirme prosesi engellendi, çünkü korku önceden dağıtılan resimlerle ilişkilendirilmişti. Yani yeniden güçlendirme prosesi olmaksızın, hafıza normalleşip korkudan etkilenmiyordu. Aynı zamanda MR taramayla araştırmacılar, temporal lobta amigdaladaki  nükleer grubun, hafızada normalde depolanan korku dolu anıların yok olduğunu tespit etti.

“Araştırmadaki bulgular  hafıza ve korku üzerinde çığır açabilir.  Yeni bulgularla dünyada milyonlarca insanın korkuları, post travmatik stres ve panik ataklar iyileştirecek tedavi metotları geliştirilebilir,” diyor Thomas Ågren.

Jurnal Referans :

  1. T. Agren, J. Engman, A. Frick, J. Bjorkstrand, E.-M. Larsson, T. Furmark, M. Fredrikson. Disruption of Reconsolidation Erases a Fear Memory Trace in the Human AmygdalaScience, 2012; 337 (6101): 1550 DOI:10.1126/science.1223006

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120920141155.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu