Alternatif EnerjiBilimFizikÜtopyaUzay-Zaman

MIT ARC Füzyon Reaktörü Tasarımı Umut Vadediyor

füzyon reaktörü

MIT(Massachussets Teknoloji Enstitüsü) yeni kompakt bir füzyon reaktörü üzerinde çalışıyor. The ARC adı verilen reaktör daha küçük, ucuz reaktörler sayesinde 10 yıla kadar pratik enerji elde edinimini vadediyor.Mühendisliğin kutsal kasesi olarak gösterilen, çalışabilir bir füzyon reaktörü 1950’lerden beri gerçekleştirilmeye çalışılan hayal. Pratiğe geçirilebilirse hayatın her alanına etkisi olacak bu buluş gerçekten, giderek artan enerji açığını kapayabilir.

Füzyon basitçe anlatılırsa, hidrojen atomlarının çok yüksek sıcaklık ve basınç altında helyum atomlarına dönüştürülmesi yoluyla büyük bir enerji elde edilmesine dayanıyor. Aslında Güneş enerjisini bundan alıyor. Fakat dünyada bunu bugüne kadar ancak hidrojen bombasıyla gerçekleştirebildik, bu iyi bir sonuç değil.

Füzyon teknolojisi için bugüne kadar yapılan en büyük proje ITER adı verilen tokamaktır. Tokamak teknolojisine dayanan bu proje Hindistan,Japonya, Güney Kore ve ABD’nin de içinde bulunduğu dünyanın en güçlü füzyon reaktörü adayı. Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) 1985’de başladı ve yaklaşık 40 milyar dolara mal olacak. Halen finansman konusunda problemler yaşayan reaktörün 2027’de devreye alınması bekleniyor.

ARC reaktörü ise sistemin tasarımında yapılacak küçük bir değişimin nasıl tüm sistemi değiştereceğine iyi bir örnek olarak verilebilir. Sistem ticari olarak uygun nadir toprak metali baryum-bakır oksit süper iletken şeritler kullanıyor. Bu sayede güçlü manyetik alan yaratan bobinlere sahip oluyor. Daha güçlü bir manyetik alan yaratmak, süper sıcak plazma için daha iyi bir kondisyon sağlayarak, daha küçük ucuz ve daha kısa sürede kurulabilen santrallere imkan veriyor.

ITER’le aynı fizik prensiplerini kullanan reaktör prototipinin büyük miktarda enerji üretmesi planlanıyor. MIT’ye göre üretilecek alınacak güç çıkışı manyetik alanın gücünü üstel olarak 4 kez arttıracak. Yani alanın şiddeti iki katına çıktığında, güç 16 kez katlanır.

Dış çapı 3,3 metre iç çapı 1,1 metre olan ARC ,ITER’in yarısı kadar olsa da, 500 MW olarak aynı gücü üretecek. Yeni süper iletken mıknatıslar sayesinde düzenli enerji çıkış alınabildi. Günümüzde deneysel reaktörler sadece birkaç saniyede aşırı ısınmadan dolayı kapanıyor.

MIT ARC reaktöründen füzyon güç çekirdeğini reaktör ayrılmadan çıkarılabilecek şekilde tasarladı. Bu araştırma reaktörü için büyük bir avantaj oldu. Ayrıca normalde füzyon odasının etrafını saran katı zarf varken, bu sirkülasyon sıvısıyla değiştirildi. Bu sayede zamanla aşınan koruyucu kılıfı değiştirmek yerine sadece suyu değiştirmek yetiyor.

Araştırmacılar mevcut tasarımın çalışması için gerekenden 3 kat daha fazla enerji üretebileceğini öngörüyor . Ayrıca araştırmacılar gücün 5-6 kat artabileceği konusunda umutlular. Ekip ARC reaktörünün 5 yıla kadar devreye alınabileceğini ve 100,000 kişiye elektrik sağlayabileceğini düşünüyorlar.

arc reactor
Süper iletken kablo, sağdakinin yerine geçebilir
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu